Spolek totiž nemůže vypořádat všechny závazky plynoucí z uspořádání závodů série MotoGP v Brně v loňském roce a jejich letošní zrušení, pokud budou majitelé Automotodromu Brno trvat na svých sporných požadavcích, tedy na úhradě neobjednaných oprav a nájemného za závod, který se nepojede.

Provozovatelé Masarykova okruhu původně od Spolku požadovali zhruba 60 milionů korun. Začátkem letošního roku své požadavky snížili zhruba na polovinu. Tolik peněz však Spolek nemá, takže navrhl automotodromu přiměřené odstupné. Jednání o financích však ztroskotala a představitelé Brna podali návrh na insolvenci.

Ten podpořil i jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). „Automotodromu nestačí vyrovnání 5,5 milionů za nic. To nám neumožní se s Dornou a majiteli vstupenek vypořádat normálně a nezbývá nic jiného než insolvence,“ okomentoval Grolich situaci okolo Grand Prix.

Podle mluvčího hejtmanství Michala Cagaly si Jihomoravský kraj nechává k dalšímu postupu zpracovat stanovisko tak, aby problém mohli na jednom z příštích jednání projednat i krajští radní, případně zastupitelstvo.

Insolvence přitom podle ekonoma Petra Pelce ze společnosti Cyrrus představuje riziko, že by se Velká cena ČR nemusela jet ani letos, ani v dalších letech. „Proces insolvence může v budoucnu poškodit pořádání Grand Prix v Brně. Viděl bych to tedy na změnu vlastníků. Pokud by tam vstoupil silný investor, který by byl schopný zaplatit Dorně zalistovací poplatek a vypořádat další závazky, Spolku to prospěje,“ míní ekonom.

Automotodrom naopak vyzval Spolek, aby přestal poškozovat dobré jméno závodního okruhu a nezbavoval se odpovědnosti za zrušení letošní Velké ceny a důsledků, které z toho plynou. „Poslední výroky zástupců Spolku pro GP ČR Brno považujeme za nekorektní. Důrazně žádáme, aby společnost Automotodrom Brno nebyla brána jako rukojmí ve vztahu k držitelům vstupenek, kteří oprávněně očekávají vrácení peněz, stejně jako k ostatním věřitelům,“ uvedl mluvčí automotodromu Petr Boháč.

Se Spolkem jsou podle něj uzavřené smlouvy, u nichž nedošlo k žádnému návrhu na jejich ukončení, natož ke skutečnému formálnímu vypovězení. Představitelé okruhu proto také odmítli pokus Spolku přenést odpovědnost za nezvládnuté manažerské řízení situace kolem Grand Prix ČR 2021 na Automotodrom Brno. Návrh na insolvenci majitelé automotodromu nicméně respektují a vyčkají na rozhodnutí soudu či insolvenčního správce.