Smetanově bílý samec lva jihoafrického opouští zoologickou zahradu v Hodoníně a míří na Slovensko do Bratislavy. Šelma vyznačující se neobvyklým světlým zbarvením se v expozici zahrady na okraji okresního města procházela deset let a patřil ke stálicím hodonínské zoo. A mezi návštěvníky byl jihoafrický lev velmi oblíbeným zvířetem.

Samec přišel o partnerku

Loni v srpnu však desetiletý samec pocházející z Jihoafrické republiky přišel o samici, jež trpěla kardiomyopatií a přidaly se u ní další vážné komplikace. „Na svět spolu přivedli celkem šest mláďat, dvě v roce 2018 a čtyři lvíčata pak před třemi lety. Mláďata později putovala do zoologických zahrad v Litvě a Venezuele,“ upřesnil mluvčí hodonínské zoo Ivo Cencinger.

Dvoumetrákový lev odjel do Bratislavy

Nyní dvousetkilového lva měli právě dnes po společném jednání převézt do Zoo Bratislava, kde podle mluvčího časem opět vytvoří chovný pár. „Nyní tam na něj čeká starší samice. Po nezbytné úpravě ubikace a výběhu se návštěvníci hodonínské zoo mohou těšit na mladý pár lvů berberských,“ sdělil Cencinger.

Podpoří chov vzácných berberských lvů

Hodonínská zoo tak podle něj s chovem lvů jihoafrických končí. V rámci Evropského záchovného programu naopak podpoří chov v přírodě největších vyhynulých afrických šelem, lvů berberských. „Samice přicestuje ze Zoo Plzeň a samec z německé Zoo Neuwied. Jde zároveň o přirozenou obměnu druhové skladby v naší zoo,“ dodal mluvčí zoologické zahrady.