Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG spustila datový portál zaměřený na životní prostředí, energetiku či mobilitu . Webová stránka CoolRegion slouží jako centrální úložiště a rozcestník dat a statistik. Cílem je usnadnit přístup k vědecky ověřeným informacím a podpořit informované rozhodování zástupců samospráv, uvedla v tiskové zprávě mluvčí kraje Helena Ondřejová.

Portál má pomoct například při plánování strategií a projektů modrozelené infrastruktury. „Vypsali jsme dotační program na adaptační opatření týkající se změny klimatu. Web CoolRegion teď bude pomocníkem pro rychlé získání dat týkajících se třeba výšky teplot nebo četnosti srážek,“ sdělil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Veřejný sektor podle kraje díky novému portálu získá potřebná data na jednom místě a mnoho důležitých rozhodnutí nebude činit bez vědecky doloženého podkladu

„Obce si například mohou při vyjednávání s investory při umísťování větrných elektráren ověřit vhodnost jejich území z hlediska ‚větrných map‘ nebo zjistit hlukovou zátěž, kterou způsobuje dopravní infrastruktura. To vše je velmi podstatné při efektivním plánování rozvoje,“ řekl ředitel agentury JINAG Patrik Reichl.

Formáty dat jsou uživatelsky přívětivé a zahrnují infografiky, vyhodnocené statistiky či roční reporty

Využívat je může i odborná veřejnost, studenti nebo lidé, kteří se zajímají o dění v regionu. „Na stránkách lze také zadat plánované projekty rozvoje obcí, měst či regionu. Díky tomu mohou zadavatelé získat informace k financování projektu, relevantním výzvám a termínům jejich vyhlášení,“ uvedla zástupkyně ředitele pro provoz a strategii agentury JINAG Petra Balga.