Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) má v plánu letos realizovat 138 staveb, z toho 24 mostů. Pro rok 2024 tak mohou silničáři počítat s celkovým objemem financí 2,046 mld. korun. Podle radních se částka během roku ještě navýší, řekli na tiskové konferenci k plánu výstavby.

„V letošním roce můžeme hovořit nejen o rekordním financování, ale také o vysokém počtu stavebních akcí. Z rozpočtu JMK dáme silničářům zatím 1,533 miliardy korun, ze Státního fondu dopravní infrastruktury mohou počítat s částkou 303 milionů korun a projekty spolufinancované EU se zatím dostaly na částku 210 milionů. Předpokládám, že se částka v průběhu roku ještě navýší a nakonec překročí 2,5 miliardy, “ uvedl hejtman kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Vyšší částku z rozpočtu kraje, tedy 833 milionů korun investujeme do rekonstrukcí a oprav silnic a mostů, tady máme výhled asi na 40 staveb, z toho je 17 mostů. Druhá částka, která jde rovněž z naší kasy, a to ve výši 699 milionů korun padne na celoplošné opravy, kterých je letos v programu 98, z toho je 7 mostů. Získané finance z fondů nám dokryjí předpokládané náklady u jednotlivých staveb,“ dodal náměstek hejtmana pro dopravu Jiří Crha (ODS).

Silničáři plánují letos na území kraje zahájit desítky významných staveb

K těm největším patří obchvat Blučiny, okružní křižovatka v brněnské městské části Slatina nebo třeba průtah v Tavíkovicích. „Z hlediska konkrétních čísel – máme před sebou miliardovou zakázku na obchvat Blučiny, kde letos začneme realizovat přeložky inženýrských sítí a z celkového balíku financí to přijde asi na necelých 24 milionů korun. Okružní křižovatka ve Slatině zatím vychází na 70 milionů korun a momentálně se již hledá zhotovitel, předpokládám, že v polovině března budeme zveřejňovat konkrétního stavitele. Připravujeme výběrové řízení na průtah Tavíkovicemi, tady je zatím odhadovaná částka asi 69 milionů korun,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Většinu staveb odstartuje SÚS JMK z jara tohoto roku

V seznamu je ještě například průtah v Hustopečích za téměř 20 milionů korun, další úsek na silnici II/395 v trase Zastávka – hranice kraje za 104, 6 milionů korun, ale také významné mosty. V Rajhradě to bude Pitrův most v celkové investici 19,5 milionů korun, v Tišnově most ev. č. 379-005 za 51 milionů korun a na trojkové silnici 37917 v Lelekovicích to bude most ev.č. 37917 za více než 100 milionů korun. V programu výstavby je také úprava křižovatky ve Zbýšově za necelých 20 milionů korun a v Modřicích budou letos silničáři realizovat na silnici II/152 protihlukové stěny za téměř 13 milionů korun.

„V letošním roce máme v plánu opravit asi 140 kilometrů silnic II. a III. tříd., předpokládám, že pokud se finance během roku navýší, jsme projektově připraveni na realizaci dalších staveb,“ uzavřel Hanák.