fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Jihomoravský kraj dá na opravy památek a podporu knihoven 27 milionů

Foto:

ilustrační - redakce (MOŠ)

Přes 27 milionů korun dá Jihomoravský kraj na opravy památek, podporu knihoven a archeologů. Peníze půjdou například na opravu památníku Jízdy králů v obci Skoronice nebo obnovu hliněných omítek unikátní stodoly v Hrubé Vrbce na Hodonínsku. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Alena Knotková.

Podporu projektům schválili zastupitelé. Tradice skoronické Jízdy králů sahá do roku 1896. Připomíná ji i památník v centru obce, kde se konají kulturní vystoupení a programy. „Památník už je bohužel v havarijním stavu, povrch reliéfu je zkorodovaný a hrozí, že se rozpadne. Obec by ho chtěla zrekonstruovat u příležitosti oslav svého 700. výročí a já jsem moc rád, že je v tom můžeme podpořit,“ uvedl hejtmanův náměstek František Lukl (Starostové pro jižní Moravu). Na opravu památníků půjde 50.000 korun a na obnovu hliněných omítek stodoly v Hrubé Vrbce 260.000 korun.

Zastupitelé zároveň schválili dotaci na zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven na rok 2023 ve výši 18 milionů korun. Rozdělí se mezi Moravskou zemskou knihovnu v Brně a sedm dalších pověřených knihoven v různých okresech jižní Moravy. Přes osm milionů korun získá také Ústav archeologické památkové péče Brno.

Dohromady 940.000 korun připadne dalším projektům, které usilují o záchranu hmotného kulturního dědictví. Příkladem je pomník básníku Janu Skácelovi ve Vnorovech na Hodonínsku, obnova historické sušárny tabáku v Kozojídkách na Hodonínsku, oprava barokní sýpky v Miroslavi na Znojemsku a nová střecha kostela sv. Bartoloměje ve Žďárné na Blansku.

Líbí se mi

1
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT