Kraj na to dal skoro 50 milionů korun. Podmínkou pro organizace bylo rozšíření služeb z osmi hodin na 12 a také na víkend.

Podporou ambulantních a terénních služeb chce kraj pomoct lidem zůstávat co nejdéle v domácím prostředí, aby nemuseli jít do domova pro seniory. "Když je člověk schopný si sám něco uvařit nebo si zajít nakoupit, ještě není tolik potřeba, aby musel jít do domova," uvedl Šlapal.

Také rozšíření hodin z osmi na 12 podle něj rodinám umožní, aby například starší členové zůstali doma za občasné pomoci sociálních pracovníků, než aby šli do domovů.

Jihomoravský kraj zřizuje tři desítky zařízení, jako domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, stacionáře a chráněná bydlení. Vedle toho ale podporuje ambulantní a terénní služby s ohledem na to, že kapacity zařízení nejsou dostatečné a populace v kraji stárne. Kraj plánuje i výstavbu domovů pro seniory.

Terénní a ambulantní služby navíc nejsou podle Šlapala tak nákladné jako pobytové služby v domovech seniorů nebo se zvláštním režimem, které by měly fungovat pouze pro lidi s těžkou nebo úplnou závislostí na péči. Kraj eviduje přes padesát terénních ambulantních pečovatelských služeb, loni měly kolem 650 úvazků a obsloužily přes 12.000 klientů.