fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Kadidlovníky na Sokotře zažívají díky vědcům z Brna lepší časy

Vědcům z brněnské Mendelovy univerzity se podařilo na ostrově Sokotra výrazně zvýšit populaci unikátních kadidlovníků. Objevili i deset nových kříženců.
kadidlovnik1-mendelu

Foto:

MENDELU

Výzkumníci z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU spolupracují na ochraně sazenic s tamními komunitami, které nyní pěstují kadidlovníky i v domácích zahradách. Podporují tak obnovu dřevin, které stárnou a hrozilo by jim vyhynutí kvůli narůstajícímu pastevectví, vlivu škodlivého hmyzu a ničivým cyklónům. V posledních deseti letech počet těchto stromů výrazně klesá.

V těsné spolupráci s místními komunitami se expertům podařilo vypěstovat celkem 1 500 sazenic chráněných proti okusu koz. Při celkovém počtu zmapovaných stromů to znamená zvýšení jejich počtu o 7,5 procenta, což podle Petra Maděry z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie jistě není zanedbatelné.

„Zatím jsme zmapovali kolem 13 700 stromů, celkový počet kadidlovníků na ostrově odhadujeme na 20 000 stromů,“ vypočítal Maděra. Právě zvířata jsou pro mladé stromky největší hrozbou. Na každého obyvatele připadají čtyři kozy, plus ovce, krávy a velbloudi.

Vědci založili celkem šest území, ve kterých chrání kadidlovníky oplocení. Díky této ochraně mohou rostliny zmlazovat přirozeně. „Tam kde je nedostatek přirozeného zmlazení, vysazujeme sazenice ze školky, kterou jsme pro tento účel též založili, dále jsme podpořili založení padesáti domácích zahrad, kde lidé spolu se zeleninou pěstují i kadidlovníky,“ vysvětlil odborník.

Podle sociologických průzkumů se vztah místních obyvatel ke stromům výrazně zlepšil. Často uvádějí, že jsou ochotní změnit své pastevecké zvyky.

„Někteří přestali ve svém území sekat větve z kadidlovníků pro dobytek, jiní sázejí kadidlovníky v domácích zahradách a někteří jsou ochotni dokonce věnovat část pastviny k zalesnění,“ upřesnil vědec. Na venkově je právě pastevectví hlavní obživou obyvatel. Vedlejší příjmy mají z prodeje pryskyřic, šťávy z aloe nebo medu.

Kromě už známých druhů kadidlovníku se českým vědcům podařilo objevit i deset nových kříženců. „Na Sokotře roste 11 druhů, které se mezi sebou mohou křížit, rostou-li blízko sebe. Jedná se pravděpodobně o evolučně mladý rod. Taková častá hybridizace v přírodě existuje jen u malého množství rodů. Jedinců hybridního původu ale není mnoho, od některých hybridů jsme našli jen jeden strom,“ vysvětlil Maděra. Jeho tým připravil hodnocení všech druhů kadidlovníků rostoucích na Sokotře pro Červený seznam ohrožených druhů IUCN.

Tříletý projekt v prosinci končí, spolupráce ale bude i nadále pokračovat. „Švýcarské nadaci Franklinia se naše výsledky natolik líbí, že nám slíbili prodloužení a budou náš projekt brát jako modelový,“ nastínil výhled do budoucna Maděra.

Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně působí na Sokotře přes dvacet let. Nyní se chystají s podporou guvernéra ostrova vysadit alej stromů u silnice vedoucí k letišti.

Ostrov Sokotra patří Jemenu. Leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu. Stupeň endemismu zde u rostlin dosahuje až 38 procent, takže skoro každý druh zdejšího stromu neroste nikde jinde na světě.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT