Do Pavilonu Anthropos se po delší době opět vrací atraktivní obrazy Zdeňka Buriana. Instalace představuje více než sedmdesát originálů v cyklech věnovaných vývoji člověka, loveckým scénám, výjevům ze života našich předků a obrazům zobrazujícím faunu doby ledové. Jde o výběr z kolekce asi 200 olejomaleb, které před půlstoletím Moravské zemské muzeum koupilo přímo od autora. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí muzea Barbora Onderková.

 

Koupili od malíře sbírku olejomaleb

 

Zdeněk Burian byl podle ní jedním z největších mistrů představivosti. Stačí si to představit: žádné Brno, žádná civilizace, jen studenou krajinou táhnou stáda mamutů a malé tlupy pravěkých lidí se snaží přežít pod skalním převisem. A malíř tyto sny dokázal převést na papír či plátno. „Moravské zemské muzeum je vlastníkem sbírky jeho olejů, kterou získalo nákupem od autora v 70. letech 20. století. Ta čítá více jak 200 kusů, jedná se tedy o největší existující soubor Burianových olejomaleb obecně,“ upřesnila Barbora Onderková.

 

Inovativní expozice oproti minulosti

 

Originály jeho obrazů v Pavilonu Anthropos tvořily vždy důležitou součást výstavních instalací. Do roku 2003 jako součást stálé expozice, po rekonstrukci v roce 2006 byly v menší míře nahrazeny kopiemi. „Nová instalace autorského týmu Vaníčková, Půtová, Kostrhun, Bílek je oproti těm minulým inovativní. Burianovy rekonstrukce jsou zde postaveny do opozice s aktuálním pohledem na podobu našich předků zejména v podobě 3D rekonstrukcí z dílny Laboratoře antropologické rekonstrukce. Naopak některé nové evoluční články samozřejmě u Buriana chybí, ale jsou mimořádně zajímavé nejen odborně, ale také divácky, příkladem může být Australopithecus sediba,“ řekla mluvčí muzea.

 

Zařadili tam i haptické předměty

 

Do výstavy jsou zařazeny i haptické originály. „Chtěli jsme, aby byla u nás pro slabozraké a nevidomé možnost alespoň částečně si ‚osahat‘ naši dávnou historii,“ vysvětlila Eva Vaníčková. „Mysleli jsme i na neslyšící, ústřední video výstavy bude doplněno o tlumočení do znakové řeči,“ dodal k tomu Petr Kostrhun.

 

Expozice bude příjemná i pro neslyšící

 

Během podzimu by se měla stát přívětivou pro neslyšící celá expozice Pavilonu Anthropos. Projekt Průvodcovské služby ve znakovém jazyce pro Pavilon Anthropos vzniká díky spolupráci s organizací Deaf Travel. „Tímto projektem se Pavilon Anthropos MZM zařadí do mezinárodní sítě této organizace. Při tlumočení do znakové řeči MZM rovněž dlouhodobě spolupracuje s divadelním spolkem Oukej,“ dodala Onderková.