Lidovci a Starostové chtějí upravit přednádraží prostor, odstranit popelnicový smog a v ulicích zvýšit bezpečnost

  • Foto

    redakce (archiv)

Po několika týdnech dnes přišli Lidovci a Starostové s výběrem bodů jejich předvolebního programu. Tvořili jej přímo s lidmi v ulicích města Brna, dotazovali se, co by občané chtěli zachovat a co naopak změnit. „Odpovědi se v zásadě shodovali v tom, že občané chtějí čisté, bezpečné a bezbariérové Brno. Je to naše priorita a také jedna z hlavních kapitol programu. Určitě musíme upravit přednádraží prostor, udělat komplexní rekonstrukci a dosadit zeleň, pochopitelně vše na základě architektonické soutěže,“ popsal primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ten dále doplnil, že lidé prostor u hlavního brněnského nádraží považují za ostudu města. Hladík dnes novinářům řekl, že po Mendlově náměstí, kde se již s rekonstrukcí finišuje, si i prostor u nádraží zaslouží komplexní rekonstrukci. „Podmínkou by pro nás bylo zavedení pěší zóny a výsadba nové zeleně, prostor by neměl být přístupný pro průjezd automobilové dopravy, naopak by měl být přívětivý pro chodce a cyklisty,“ doplnil Hladík.

V přednádražním prostoru by měl být jednoúrovňový chodník, který by využili i handicapovaní a samozřejmostí bude nový mobiliář a stojany na kola. „Teď pracujeme na revitalizaci podchodu, která spojuje hlavní nádraží s Vaňkovkou a Zvonařkou. Na to by měla logicky navazovat úprava před nádražím,“ doplnil radní města Brna Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Lidovci a Starostové také chtějí omezit popelnicový smog, především v brněnských sídlištích. „Musíme podpořit třídění odpadů u jednotlivých bytových domů, ale také navýšit počet podzemních a polopodzemních kontejnerů. Pokud mám být konkrétní, tak na Kamechách je už teď problém najít prostor na popelnice, navíc, když jsou přeplněné a zvedne se vítr, pak jsou odpadky všude,“ doplnil starost brněnského Žebětína Vít Beran (KDU-ČSL). Ten dále připustil, že by byl rád, kdyby se podařilo zavést jednotný design kontejnerů i kontejnerových stání.

Beran dále poukázal na nutnost rozšíření kamerového systému v městě Brně, zmínil i posílení hlídek strážníků. „Rozhodně musíme navýšit noční hlídky městské policie a kamerový systém zavést do problematických lokalit. V rámci vyšší bezpečnosti musí jít investice také do hasičů a vodních záchranářů,“ uzavřel Beran.