Lyžařské areály v Jihomoravském kraji hodnotí uplynulou sezonu jako průměr až katastrofu či nejhorší v historii. Lyžuje se ještě na Blanensku, kde sezona skončí v neděli. Informovali o tom správci či majitelé areálů.

V Olešnici to byl průměr

Jako průměr či podprůměr sezonu hodnotí právě na Blanensku. „Zatím to ještě nemáme sečtené, podtržené, ale bude to průměr či podprůměr. Určitě to bude pokles oproti minulému roku. Jen za prosinec to bylo ve srovnání s tím předchozím o 30 procent návštěvníků méně,“ uvedl za areál v Olešnici na Blanensku Lubomír Rek. Loňskou sezonu v areálu hodnotili jako nadprůměrnou. Areál je ještě v provozu, končí se v neděli tradičním karnevalem na lyžích. Ještě nyní leží na svahu kolem 40 až 50 centimetrů sněhu.

Za úbytek lyžařů může počasí

Jako průměrnou hodností sezonu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. I tam loňskou sezonu hodnotili jako nadprůměrnou. „Úbytek oproti loňsku je znát. Viděl bych za tím především počasí, které si s námi letos zahrálo. Byly deště, chumelenice, pak zase svítilo sluníčko a bylo 15 stupňů,“ uvedl za areál Vlastimil Jílek. Pro lyžaře tu v této sezoně přichystali novou boční trasu, vede směrem od hlavní sjezdovky velkým obloukem. „Lyžaři si ji velmi oblíbili, máme na ni jen samé dobré ohlasy,“ uvedl Jílek. Trasa už v provozu není, na hlavní sjezdovce je však stále sněhu dost. Předpokladem je ukončení sezony obdobně jako v Olešnici v neděli.

Byla to tragédie, říkají vlekaři z Filipova údolí

Ostatní provozovatelé skiareálů v kraji sezonu hodnotí jako velmi špatnou. Za tragickou ji označil Lubomír Žák z areálu ve Filipově údolí na Hodonínsku. Tamní sjezdovka byla letos v provozu jen asi dvě desítky dní, svah se kvůli nepřízni počasí dlouho nedařilo zasněžit. „Lidé nepřišli, nebyl zájem, jedna velká katastrofa,“ řekl Žák. Jako možné příčiny vidí nepřízeň počasí a peníze, kdy lidé šetří. Sezonu areál ukončil minulý čtvrtek.

Nejhorší sezóna v historii, hlásí Němčičky

O den později ukončili sezonu v Němčičkách na Břeclavsku, kde mají na svahu položený umělý povrch, který umožňuje lyžování i za nepříznivého počasí. Lyžuje se na svahu mezi vinohrady. Sezonu hodnotili jako nejhorší v historii. „Je to kvůli počasí. Za celou zimu nebyl mráz v kuse celý týden, na sjezdovce se tak nepodařilo vytvořit silnější vrstvu sněhu. A lyžování na umělém povrchu netáhne, návštěvnost ze strany veřejnosti byla slabá. Na druhou stranu, jako každou sezonu jsme v kurzech naučili lyžovat asi 1500 dětí,“ uvedl minulý týden za areál Jaroslav Stávek.