Když chodci zamíří od Jošta na koni na Moravském náměstí na Solniční ulici, začne jim pod nohama křupat zbytky jemného štěrku, který zatím zůstává na již položených kamenných kostkách. Malý bagr naváží na stavbu další materiál a ulicí zní ťukání kladívek dlaždičů do malých krychlí.

A někteří Brňané raději místo obejdou, aby se stavbařům nepletli pod rukama. „Klasické žulové kostky jsou určitě lepší než asfalt, který se v létě roztékal a člověku se v něm lepily boty. Nová dlažba se mi líbí a jsem rád, že to tady bude opět vypadat jako v historickém centru města,“ říká třeba Marek Gregor z Brna.

Nynější etapa výměny povrchu v Solniční ulici potrvá podle mluvčí Kanceláře architekta města (KAM) Šárky Reichmannové do konce letošního října. „Asfalt se tam mění za kvalitní kamennou dlažbu. Různě světle i tmavě šedé kameny doplní okrové a pískové tóny, důležitá je také struktura včetně zrnitosti,“ upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí městského architekta.

Přestože jde především o pěší zónu, nový povrch vydrží také případný pojezd aut, a hlavně jejich otáčení. „Řemeslníci použijí dlažbu s maximální možnou tloušťkou osm až deset centimetrů a novou spárovací hmotu, která se dosud v tuzemsku nepoužila, ale například v Rakousku se využívá běžně. Tato spárovací hmota nahrazuje stávající způsob vyplňování spár pískem, který obvykle úklidové firmy vysají a dlažba se začne hýbat a lámat,“ vysvětlila Šárka Reichamnnová.

Při stavbě se podle ní museli dělníci a technici vypořádat s velkým množstvím inženýrských sítí a jejich nestandardně mělkým uložením pod povrchem chodníků, což do značné míry komplikovalo provedení kvalitního únosného souvrství. „S ulicemi Veselá a Česká se počítá v rámci dalších etap, jelikož úprava povrchů na těchto ulicích souvisí například s výstavbou Janáčkova kulturního centra či rekonstrukcí podpovrchových kolektorů,“ dodala mluvčí.

Novou dlažbu vybírali architekti KAM začátkem letošního roku poté, co zpracovali koordinační studii. Řešení České ulice i jejího okolí tak bude odpovídat významu ulice, vytvoří nová pobytová místa a naváže na už proměněné části historického jádra města. Stavební akce jsou rozděleny do tří etap a potrvají několik let.