Místo černovické pískovny vznikne park, na jeho podobu vypsalo město soutěž

  • Foto

    redakce (archiv)

Prodej písku nebo uložení rekultivačního odpadu může být pro černovickou pískovnu minulostí. O tom, jak bude samotný areál a jeho okolí vypadat a jestli vůbec těžba na tomto území zůstane, má říct urbanisticko-krajinářská soutěž.

„Bavíme se tady o dlouhodobém horizontu a etapách. Na některých místech v okolí pískovny, už třeba dnes může být park a pěkná zeleň. Jak bude pokračovat těžba a jak to v různých etapách bude vypadat, na to by nám měl odpovědět právě projekt,“ popsal pro zpravodajský portál BRŇAN primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Rada už s přípravou urbanisticko-krajinářské soutěže souhlasila a jmenovala také členy soutěžní poroty. Krajináři tak dostali jasný úkol, navrhnout optimální podobu parku tak, aby bylo následně možné zadat zakázku na zpracování navazujících projektových prací.

„Chceme, aby se těžařská oblast proměnila v moderní park, kde budou moci Brňané relaxovat a sportovat. Zároveň je pro nás důležité, aby se lokalita citlivě proměnila v živou krajinu, která bude ctít zdejší přírodní bohatství, a to především v této lokalitě hnízdící ptáky,“ dodal Hladík. Ten doplnil, že soutěž město vyhlásí do dvou měsíců.

Posuzovat návrhy pak bude 18 členů poroty, zasednou v ní zástupci města, Kanceláře architekta města Brna, krajinářů, architektů a dalších odborníků.

Výsledky soutěže by mělo město zveřejnit ještě letos na podzim. Přípravu i organizaci soutěže má pod sebou Kancelář architekta města Brna. Ta by měla na konci tohoto týdne spustit anketu pro širokou veřejnost, kde se může každý vyjádřit, co by si po skončení těžby na místě pískovny představoval a co v oblasti nejvíce chybí. Odkaz na formulář najdou Brňané na stránce www.kambrno.cz/cernovickapiskovna.

Fotogalerie: