Součástí expozice, později přejmenované na Anthropos, byl také věhlasný model mamuta v životní velikosti. Jeho narozeniny oslaví muzeum v prostorách současného Anhroposu v Pisárkách odpoledním a večerním programem pro děti i dospělé.

Realisticky vyhlížející model mamuta, který údajně organizátoři na přehlídce moc nechtěli, protože svým „pravěkým vzhledem“ nezapadal do prostředí moderního funkcionalistického výstaviště, se okamžitě stal jejím nejpopulárnějším exponátem.

Výstava soudobé kultury, zahájená 26. května 1928 v areálu nového výstaviště, oslavovala úspěchy desetileté Československé republiky. V jednotlivých pavilonech se tak prolínaly a doplňovaly expozice věnované školství, vědě, umění, uměleckému průmyslu, samosprávě, zemědělství a zahradnictví, rádiu a kinu.

V části o člověku a živé přírodě připravil nejprestižnější expozici nazvanou Člověk a jeho rod Karel Absolon, který reprezentoval Moravské zemské muzeum a geografický ústav Karlovy univerzity v Praze. Expozici financoval Tomáš Baťa, věnovala se životu 30 tisíc let staré civilizace lovců mamutů pod Pavlovskými vrchy a díky rekonstrukci mamuta v životní velikosti se stala jednou z nejnavštěvovanějších.

Expozice zůstala zachována i po skončení výstavy, přesunula se i s mamutem do zděného pavilonu země Moravy, mamut se však v průběhu dějinných událostí ztratil. Když byl v 60. letech postaven nový Anthropos, vznikl pro něj také nový 3,5metrový mamut. Ten sice v roce 1969 „prošel ohněm“, když vzplál při filmování, ale byl rekonstruován a láká návštěvníky dodnes. V roce 2002 při jeho další rekonstrukci přibylo k mamutovi mládě, které opět sponzorovali potomci Baťovy rodiny.

Zlatý mamut pro mladé archeology

Moravské zemské muzeum oslaví mamutovy devadesátiny 1. května v budově Anthroposu a v parku kolem něj. Odpolední program od 14 hodin nejvíc ocení děti i celé rodiny. Dětské muzeum MZM chystá několik stanovišť, kde se bude vzpírat originální mamutí kost, rozdělávat oheň pomocí mechu či lovit mamut oštěpem a lukem. Geocaching uvnitř muzea umožní zvídavým návštěvníkům cestovat historií a poodkrýt příběh Pavilonu Anthropos. Ti nejšikovnější mohou nabyté vědomosti použít k navržení upravené či nové podoby Anthroposu.

„Lidé budou mít také příležitost vyzkoušet si, zda prvomájový polibek pod chobotem mamuta má stejnou sílu jako ten pod rozkvetlou třešní. A překvapením pro všechny, tedy i organizátory, bude nahlédnutí do nitra mamuta pomocí kamery. Ve spolupráci s návštěvníky zanecháme pro další generace v mamutovi vzkazy,“ uvedla mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Večerní program bude v 18 hodin zahájen oficiální gratulací mamutovi, jejíž součástí se stane vyhlášení prvního ročníku soutěže pro mladé archeology o cenu Zlatý mamut. Cílem soutěže je přispět k popularizaci archeologie. Oslavenci poté zahrají violoncellistka Dorota Barová či brněnská rocková kapela Animal Farm. Narozeninové překvapení v podobě světelné show s divadelními efekty u mamuta připravilo Městské divadlo Brno. „Přivítáme, když se návštěvníci u všech aktivit vyfotí a fotografie pošlou na sociální sítě. Ty nejzajímavější oceníme,“ dodala Eva Pánková.