Památník Mohyla míru slavnostně obnovil svůj provoz po téměř dvouleté rekonstrukci za 81 milionů korun. Návštěvníkům nabízí řadu novinek včetně vyhlídkových plošin, z nichž si za dobré viditelnosti prohlédnou část bojiště bitvy tří císařů, informovala hejtmanova mluvčí Helena Ondřejová.

„Mohyla je po rekonstrukci k návštěvníkům o hodně vlídnější než před ní. Začíná to parkovou úpravou v okolí kaple památníku, pokračuje zrekonstruovanou kavárnou a novou vstupní halou, vyhlídkovými plošinami a řadou dalších novinek,“ uvedl vedoucí Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

K nejpodstatnějším novinkám patří vyhlídkové plošiny ve výšce devíti metrů na severní a na jižní straně muzea

Při dobrých povětrnostních podmínkách nabízí přehled bojiště bitvy tří císařů. V plánu je místo vybavit tabulemi s vyznačením důležitých viditelných bodů a také dalekohledy.

„Úplně novým prvkem je také skleněná stěna před budovou muzea tvořící významné rozšíření vstupního prostoru. Návštěvníkovi poskytuje nevšední pohled – je-li otočený čelem k muzeu, vidí zároveň odraz kaple a celého prostoru za svými zády,“ doplnil Buček.

Nový kabát dostala i kavárna, v jejím salonku je prodejní galerii uměleckých děl

„Projekt architekta Petra Franty začal na jaře 2022 a trval do letošních jarních měsíců. Vyžádal si řadu omezení včetně úplného uzavření expozice. Rekonstrukce stála necelých 81 milionů korun. Téměř 50 milionů poskytla Evropská unie z programu IROP a stát, 30,7 milionu uhradil Jihomoravský kraj,“ doplnil radní pro oblast investic Vladimír Šmerda (ODS).

Na podzim roku 2024 čeká Mohylu míru modernizace expozice s plánovaným zahájením ke 220. výročí Bitvy u Slavkova (1805). Současné dvě stálé expozice Bitva tří císařů Slavkov / Austerlitz 1805 a Fenomén Austerlitz zůstaly zatím po rekonstrukci v nezměněné podobě.