Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) získal park současnou podobu v 70. letech 20. století a podle toho také místy nyní vypadá.

„Stav zeleně, parkových cest, ale i ostatních částí včetně fontány byl již nevyhovující, zvláště s ohledem na to, že se v posledních letech výrazně zvýšila intenzita jeho využívání v podobě konání různých kulturních akcí nebo adventních trhů. Jedná se o park celoměstského významu, takže se logicky město na financování revitalizace podílí z více než 70 procent,“ uvedla Vaňková.

Nová podoba parku vychází z výsledků veřejné architektonicko-urbanistické soutěže, v níž v roce 2016 uspěl návrh od CONSEQUENCE FORMA architects. Smlouva s vítězem soutěže byla uzavřena v březnu 2019 a projekční práce trvaly do loňského léta.

Revitalizace parku, která by měla být hotová v listopadu, by měla přijít na 131 milionů korun, přičemž město investuje 95,5 milionu a Brno-střed 35,5 milionu korun.

„Novou dominantou parku se stane centrální multifunkční plocha s fontánou a vodními prvky, která bude sloužit kromě rekreačního i ke kulturnímu vyžití, například pro pořádání divadelních představení, komornějších koncertů a výstav. Hlavní páteřní cesta propojí centrum města s okolím ulice Lidické a doplní ji okružní pěšina s lavičkami,“ upřesnil starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS).

V severní části parku přiléhající k Moravskému náměstí pak bude umístěna menší kavárna s toaletami pro veřejnost. „V prostoru celého parku budou rozmístěny desítky herních prvků pro děti, například originální průlezky, hmatové a zvukové hry a další.“ doplnil Mencl.

Podle primátorky počítá projekt revitalizace se zadržováním dešťové vody, která poslouží k zavlažování významné části zachovaných vzrostlých stromů a záhonů. Navíc se vysadí velké množství nových dřevin. Půjde o stromy o obvodu kmene od 16 do 25 centimetrů, druhově se jedná například o javory, duby, jerlíny nebo dřezovce. Květinovou výsadbu pak budou tvořit bledule, ladoňky, sasanky, kosatce, divizny, pryšce nebo vrbiny.

„Nejedná se o jediný příklad využívání dešťové vody při revitalizacích parků v Brně. Například v Líšni je již téměř dokončena úprava parku Trnkova, kde poslouží akumulovaná dešťová voda jako zdroj zálivky, obdobný projekt se chystá také v líšeňské Rokli,“ připomněl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Město proto podle něj podporuje zpracování projektových dokumentací a realizaci projektů výsadeb a revitalizace zeleně. „Jen na letošek je v rozpočtu města pro tyto účely 30 milionů korun. Shodou okolností dnes zastupitelstvo schválilo rozpočtové opatření, díky němuž necelých 13 milionů posíláme městským částem na konkrétní projekty,“ uzavřel Hladík.