09. 02. 2023 Dnes má svátek Apolena

Moravské náměstí v Brně dostane nový zelený kabát, má být centrem pro zábavu i relax

Atraktivní veřejný prostor k odpočinku, hře i zábavě pro všechny věkové skupiny – to by mělo být Moravské náměstí v centru Brna, kde v úterý začala rekonstrukce parku.
moravak1

Foto:

CONSEQUENCE FORMA architects, foto: redakce (RED)

Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) získal park současnou podobu v 70. letech 20. století a podle toho také místy nyní vypadá.

„Stav zeleně, parkových cest, ale i ostatních částí včetně fontány byl již nevyhovující, zvláště s ohledem na to, že se v posledních letech výrazně zvýšila intenzita jeho využívání v podobě konání různých kulturních akcí nebo adventních trhů. Jedná se o park celoměstského významu, takže se logicky město na financování revitalizace podílí z více než 70 procent,“ uvedla Vaňková.

Nová podoba parku vychází z výsledků veřejné architektonicko-urbanistické soutěže, v níž v roce 2016 uspěl návrh od CONSEQUENCE FORMA architects. Smlouva s vítězem soutěže byla uzavřena v březnu 2019 a projekční práce trvaly do loňského léta.

Revitalizace parku, která by měla být hotová v listopadu, by měla přijít na 131 milionů korun, přičemž město investuje 95,5 milionu a Brno-střed 35,5 milionu korun.

„Novou dominantou parku se stane centrální multifunkční plocha s fontánou a vodními prvky, která bude sloužit kromě rekreačního i ke kulturnímu vyžití, například pro pořádání divadelních představení, komornějších koncertů a výstav. Hlavní páteřní cesta propojí centrum města s okolím ulice Lidické a doplní ji okružní pěšina s lavičkami,“ upřesnil starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS).

V severní části parku přiléhající k Moravskému náměstí pak bude umístěna menší kavárna s toaletami pro veřejnost. „V prostoru celého parku budou rozmístěny desítky herních prvků pro děti, například originální průlezky, hmatové a zvukové hry a další.“ doplnil Mencl.

Podle primátorky počítá projekt revitalizace se zadržováním dešťové vody, která poslouží k zavlažování významné části zachovaných vzrostlých stromů a záhonů. Navíc se vysadí velké množství nových dřevin. Půjde o stromy o obvodu kmene od 16 do 25 centimetrů, druhově se jedná například o javory, duby, jerlíny nebo dřezovce. Květinovou výsadbu pak budou tvořit bledule, ladoňky, sasanky, kosatce, divizny, pryšce nebo vrbiny.

„Nejedná se o jediný příklad využívání dešťové vody při revitalizacích parků v Brně. Například v Líšni je již téměř dokončena úprava parku Trnkova, kde poslouží akumulovaná dešťová voda jako zdroj zálivky, obdobný projekt se chystá také v líšeňské Rokli,“ připomněl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Město proto podle něj podporuje zpracování projektových dokumentací a realizaci projektů výsadeb a revitalizace zeleně. „Jen na letošek je v rozpočtu města pro tyto účely 30 milionů korun. Shodou okolností dnes zastupitelstvo schválilo rozpočtové opatření, díky němuž necelých 13 milionů posíláme městským částem na konkrétní projekty,“ uzavřel Hladík.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT