Moravské zemské muzeum v Brně zapůjčí na výstavu do Japonska díla Zdeňka Buriana a dalších umělců, kteří zobrazovali pravěkou přírodu. Muzeum disponuje rozsáhlou sbírkou takzvaných paleontologických rekonstrukcí, podle náměstkyně ředitele Barbory Onderkové je patrně nejvýznamnější v Česku. Výstava potrvá od března do července ve dvou institucích v Kóbe a Tokiu, informovala Onderková.

Osm paleontologických rekonstrukcí

Z Brna do Japonska míří osm paleontologických rekonstrukcí. Jsou mezi nimi díla průkopníků žánru, jako byli Charles Knight, Heinrich Harder nebo Benjamin Waterhouse Hawkins. Nejvýrazněji je však zastoupen český malíř a ilustrátor Burian, jenž žil v letech 1905 až 1981 a při zobrazování pravěku dosáhl světového věhlasu.

Dva slavné obrazy Buriana

„Mezi zapůjčenými díly z našich sbírek vévodí dva slavné Burianovy obrazy dinosaurů Tarbosaurus battar a Iguanodon bernissartensis, dále dramatický zápas dvou mořských plazů Tylosaurus dyspelor a Elasmosaurus platyurus a několik nádherných kvašů, které budou jistě lahodit vkusu japonských návštěvníků,“ uvedla kurátorka paleontologické sbírky Moravského zemského muzea Růžena Gregorová. Několik obrazů zapůjčí také zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Mají i raná díla malíře

Moravské zemské muzeum má ve své sbírce také raná Burianova díla. O jeho tvorbu je ve světě stále zájem, v poslední době obrazy vystavovali například v nizozemském Harlemu a ve Vídni.