Muzeum v Brně vystavilo památku na oběti holokaustu, jde o návrhy dětských šatů
Foto:
Muzeum města Brna
Muzeum města Brna získalo a vystavilo neobvyklou památku na jednu z brněnských židovských rodin, která nepřežila holokaust. Jde o ručně kreslené návrhy dětských šatiček pro textilní firmu, která sídlila za první republiky v Panské ulici v centru města. Než David Eckstein a jeho žena Anna odjeli do Terezína, dali krabici s návrhy dětské konfekce do úschovy sousedům. Nikdy se ale nevrátili. Nyní kresby rozšířily výstavu Tváře ze zapomnění na Špilberku, oznámila mluvčí muzea Barbora Kachlířová.
Rodina zahynula v ghettu v Polsku
Ecksteinovi měli firmu zaměřenou na výrobu zástěr a prádla a provozovali obchod se střižním zbožím. V roce 1942 je nacisté zařadili do transportu do Terezína, odkud byli dále deportováni do tranzitního ghetta Izbica v Polsku, kde zahynuli.
Krabice s návrhy oděvů se dostala do muzea
Krabice s návrhy dětské konfekce, kterou v Brně zanechali, se po desetiletích dostala v překvapivě dobrém a zachovalém stavu do Muzea města Brna. „Autoři výstavy se rozhodli část tohoto dalšího pokladu z půdy vystavit, a připomenout tak jednak unikátnost a zajímavost jejich obchodu, ale i smutný osud této rodiny, který doplňuje tematickou linku celé výstavy,“ uvedla Kachlířová.
Tváře ze zapomnění jako poklady z půdy
Výstavu Tváře ze zapomnění tvoří dva jiné „poklady z půdy“ – soubory fotek a dokumentů, které připomínají někdejší obyvatele města. Jeden soubor skleněných fotografických negativů z první třetiny 20. století, nalezený na půdě činžovního domu ve Vlhké 19, získalo muzeum do sbírek začátkem roku 2018. Záběry pořídil patrně některý z obyvatel domu, kde před válkou žili hlavně Němci nebo německy hovořící Židé. Kdo a proč skleněné desky ukryl na půdě, není jasné.
Rodina Otto Kohna se usadila v Brně
Druhý soubor tvoří fotky a dokumenty z pozůstalosti rodiny Otto Kohna, která v roce 1938 po obsazení pohraničí německými vojsky opustila Teplice a usadila se v Brně. Kohnovi se snažili získat domovské právo a marně usilovali o vystěhování do Šanghaje. Soubor jejich věcí se podařilo nalézt v roce 2015 na půdě domu v ulici Antonína Slavíka.
- Vydáno dne:
- 19.05.2023
- , 18:18
- Autor:
- Ondřej Požár
- ČTK
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Muž z Brněnska chtěl investovat do kryptoměn, podv…
- Po úspěšnému odvolání Mendelovy univerzity mohou d…
- Švancara označil sestup fotbalistů Brna za katastr…
- Moutnice chtějí zmírnit dopady sucha tůněmi a výsa…
- Expozice v Brně připomíná tichá hrdinství lidí v o…
- Maxijedlík láme rekordy! Po půldruhém kile lokší v…
- Brněnské biskupství postavilo mimo službu kněze kv…
- V podchodu u hlavního nádraží v Brně dnes začala l…
- Na festival do Brna míří Pavel a Čaputová, budou m…
- Dodávka na D2 v Brně narazila do kamionu, pět zran…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena・ created by hireus.club