Muzeum města Brna získalo a vystavilo neobvyklou památku na jednu z brněnských židovských rodin, která nepřežila holokaust. Jde o ručně kreslené návrhy dětských šatiček pro textilní firmu, která sídlila za první republiky v Panské ulici v centru města. Než David Eckstein a jeho žena Anna odjeli do Terezína, dali krabici s návrhy dětské konfekce do úschovy sousedům. Nikdy se ale nevrátili. Nyní kresby rozšířily výstavu Tváře ze zapomnění na Špilberku, oznámila mluvčí muzea Barbora Kachlířová.

Rodina zahynula v ghettu v Polsku

Ecksteinovi měli firmu zaměřenou na výrobu zástěr a prádla a provozovali obchod se střižním zbožím. V roce 1942 je nacisté zařadili do transportu do Terezína, odkud byli dále deportováni do tranzitního ghetta Izbica v Polsku, kde zahynuli.

Krabice s návrhy oděvů se dostala do muzea

Krabice s návrhy dětské konfekce, kterou v Brně zanechali, se po desetiletích dostala v překvapivě dobrém a zachovalém stavu do Muzea města Brna. „Autoři výstavy se rozhodli část tohoto dalšího pokladu z půdy vystavit, a připomenout tak jednak unikátnost a zajímavost jejich obchodu, ale i smutný osud této rodiny, který doplňuje tematickou linku celé výstavy,“ uvedla Kachlířová.

Tváře ze zapomnění jako poklady z půdy

Výstavu Tváře ze zapomnění tvoří dva jiné „poklady z půdy“ – soubory fotek a dokumentů, které připomínají někdejší obyvatele města. Jeden soubor skleněných fotografických negativů z první třetiny 20. století, nalezený na půdě činžovního domu ve Vlhké 19, získalo muzeum do sbírek začátkem roku 2018. Záběry pořídil patrně některý z obyvatel domu, kde před válkou žili hlavně Němci nebo německy hovořící Židé. Kdo a proč skleněné desky ukryl na půdě, není jasné.

Rodina Otto Kohna se usadila v Brně

Druhý soubor tvoří fotky a dokumenty z pozůstalosti rodiny Otto Kohna, která v roce 1938 po obsazení pohraničí německými vojsky opustila Teplice a usadila se v Brně. Kohnovi se snažili získat domovské právo a marně usilovali o vystěhování do Šanghaje. Soubor jejich věcí se podařilo nalézt v roce 2015 na půdě domu v ulici Antonína Slavíka.