Na festival k Mendelovu výročí zavítají do Brna Američané Kool & the Gang

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Na červencový festival k 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela zavítá do Brna americká skupina Kool & the Gang. Vystoupí také třeba zpěvačky Ewa Farna a Barbora Poláková. Řeholník a přírodovědec Mendel působil v brněnském augustiniánském klášteře a formuloval základní principy dědičnosti. V Brně se letos koná řada připomínkových akcí. Program Mendel Festivalu dnes ČTK za pořadatele poskytla Uljana Donátová.

"Atraktivní hudební program z oblasti vážné i populární hudby by měl být poctou a výrazem hrdosti Brna na tuto osobnost," uvedl Jakub Carda z organizace Společně.

Celý festival potrvá od 20. do 24. července, kromě kulturních akcí nabídne také odborná vědecká setkání, komentované prohlídky historických míst nebo výstavy. Open-air hudební přehlídka se jako jeho součást uskuteční v pátek 22. července a v sobotu 23. července v okolí kláštera, někdejšího Mendelova působiště.

Program pátečního večera začne v 19:00 slavnostním koncertem Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru. Zazní Glagolská mše Leoše Janáčka a světová premiéra nové skladby Tigrana Mansurjana. Koncert se bude z baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Brně živě přenášet na prostranství u kostela. Od 21:00 pak zahraje americká kapela Kool & the Gang, která se pyšní cenami Grammy, zlatými a platinovými alby i hvězdou na hollywoodském chodníku slávy. Na scéně se pohybuje od 60. let minulého století.

V sobotu odpoledne a večer se na dvou pódiích na Mendlově náměstí vystřídá desítka českých interpretů, například Ewa Farna, Thom Artway, Lake Malawi, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez a Barbora Poláková. Vystoupí také orchestr B-Side Band. Koncerty lze navštívit bez vstupného.

Zdroj: 
čtk