Na jihu Moravy od rána komplikuje dopravu déšť se sněhem. Přeháňky se objevují téměř po celém kraji. Fouká také silný a místy nárazový vítr. Řidiči by proto měli být opatrní. Vyplývá to z webových stránek Ředitelství silnic a dálnic ČR. Kvůli silnému větru pak měli plné ruce práce hasiči a energetici. Ti od rána řeší výpadky elektřiny. Bez ní bylo ráno přes 4000 odběratelů v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině.

Zima se vrátila

Teploty se v kraji pohybují od nuly do sedmi stupňů Celsia. Největší zima je na Brněnsku, nejtepleji na Vyškovsku. Dešťové nebo sněhové přeháňky se objevily téměř ve všech regionech kraje. Komunikace proto byly v ranních hodinách vlhké a sjízdné se zvýšenou opatrností. Bez problémů by měly být silnice na Znojemsku. Kromě toho v kraji fouká silný vítr, místy je až nárazový, a to například na Brněnsku, na Břeclavsku, Hodonínsku a také na Vyškovsku. Viditelnost na silnicích je bez omezení.

Hasiči měli kvůli větru 25 výjezdů

V souvislosti se silným větrem měli jihomoravští hasiči za noc 25 výjezdů. Nejčastěji zasahovali na Brněnsku, uvedl na twitteru jejich mluvčí Jaroslav Mikoška. Nejvíce hasiči řešili popadané stromy, vyjížděli ale i k větrem odnesenému přístřešku nebo spadlému billboardu. Události nikomu nezpůsobily zranění.

Nejčastěji zasahovali na Brněnsku

Silný a místy nárazový vítr fouká dnes ráno téměř po celém území Jihomoravského kraje. „Od třetí hodiny ranní evidujeme nárůst počtu událostí v souvislosti se silným větrem. Do 07:45 je jich 25. Nejčastěji zasahujeme na Brněnsku,“ uvedl Mikoška. Případy se ale objevily i na Břeclavsku nebo Hodonínsku.

Billboard spadl na silnici

Nejvíce padaly stromy na komunikace. Například ve Vlkoši na Hodonínsku ale hasiči odstraňovali billboard, který spadl na silnici. Ve Starovičkách na Břeclavsku uletěl na komunikaci přístřešek. Podle Mikošky se nikomu nic nestalo.

4400 odběratelů je bez elektřiny

Kvůli větru bylo dnes ráno zhruba 4400 odběratelů v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině bez elektrické energie. Důvodem poruch byly pády větví a stromů na vedení, uvedl v tiskové zprávě Lubomír Budný, mluvčí energetické společnosti EG.D ze skupiny E.ON. Společnost na opravách poruch pracuje.

Poruchy jsou i na vysokém napětí

Firma eviduje k dnešnímu ránu deset poruch na vysokém napětí. „S důsledky silného větru se potýkáme už od nočních hodin. Zhruba 4400 odběratelů je s omezením dodávek elektrické energie. Důvodem jsou pády větví a stromů, které nevydržely nápor větru,“ uvedl Budný.

Lidé jsou bez elektřiny hlavně v Brně a na Brněnsku

Nejvíce odběratelů bez elektřiny v počtu 2200 je v Jihomoravském kraji, nejvíce v Brně a v obcích okresu Brno-venkov. Na Vysočině je bez proudu 1200 odběratelů, nejvíce na Jihlavsku a v okolí Žďáru nad Sázavou. „Ve Zlínském kraji pak evidujeme asi 1000 odběratelů s omezením dodávek v okolí Uherského Hradiště. Intenzivně pracujeme na opravách, poruchy vymezujeme a děláme vše pro to, abychom jejich dopady co nejvíce snížili a dodávku energií obnovili co nejdříve,“ dodal Budný.