Od loňského 1. září platí novela silničního zákona, která zakazuje umístění billboardů do 50 metrů od silnic první třídy a 250 metrů od dálnic. V celé zemi se tak rázem stalo z 25.000 poutačů zhruba 3000 nelegálních.

Odstraňování nelegálních reklamních zařízení bylo podle Brindzákové dokončeno na silnici mezi Brnem a Černou Horou na Blanensku, šlo asi o 90 kusů. Zbylá dvě zařízení, pokud jsou v rozporu se zákonem o pozemních komunikacích, kraj dořeší v blízké době při následné kontrole. Od silnice mezi Brnem a Rajhradem zmizelo už v roce 2016 dalších dalších asi 100 billboardů, v Bítešské ulici v Brně v letech 2016 a 2017 asi 40 reklamních zařízení. "Některá reklamní zařízení nejenom u silnice I/52, které zde dosud zůstávají, mohou být umístěná v takzvaném souvisle zastavěném území obce nebo mohou být povolená jako označení provozovny. Vždy záleží na posouzení konkrétní situace," uvedla mluvčí Jihomoravského Kraje Monika Brindzáková.

Doplnila, že odstraňování nelegálních billboardů kraj řeší vždy po ucelených úsecích, případně na podnět policie. Kraj musí nejprve oslovit vlastníka poutače a k odstranění ho vyzvat. Vlastník musí zareagovat do pěti dnů. Pokud to neudělá, musí silniční správní úřad, což je v případě silnic první třídy kraj, do 15 dnů reklamu zakrýt a poutač odstranit na náklady vlastníka.

"Pokud vlastník reklamy není znám, vyzývá se neznámý vlastník prostřednictvím úřední desky. Pokud reklama není odstraněna, pak po uplynutí lhůty deseti dnů opět úřad zajišťuje do patnácti pracovních dnů zakrytí, odstranění a likvidaci reklamy," popsala postup Brindzáková.

Kraj tuto činnost zajišťuje prostřednictvím Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.