Rozšiřovaly se také chovy drůbeže na 3,77 milionu kusů, což bylo nejvíce od roku 2011, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Množství prasat s drobnými výkyvy klesalo předchozích deset let, v roce 2010 činilo ještě přes 266.000. Loňské navýšení se však neodrazilo na množství vyrobeného masa, které proti roku 2017 opět klesalo. Zemědělci chovy maximálně redukovali v předchozích letech, protože cena vepřového se dlouhodobě pohybovala na hranici rentability, někdy i pod ní. Někteří nechtějí dále chovy redukovat či dokonce likvidovat, protože jejich případná obnova je v současných podmínkách prakticky neuskutečnitelná.
Naopak chov skotu je v posledních letech stabilizovaný a mírně roste. Loni zemědělci na jižní Moravě chovali 62.100 kusů skotu, což je meziroční nárůst o 200. Jde jak o krávy na mléko, tak o masný skot. Na rozdíl od vepřového je cena masa rentabilní. U mléka sice cena kolísá, nicméně řada zemědělců získala dotace na modernizaci chovů a nyní je musejí minimálně pět let udržet. Zároveň doufají, že cena mléka postupně poroste, což se od začátku letošního roku naplňuje. ČTK to potvrdil například Radek Janeček, předseda Agro Miroslav. Výroba mléka loni rostla o jedno procento na 176 milionu litrů a průměrná denní dojivost se téměř přiblížila 24 litrům. Proti roku 2013 je to o pět litrů více.
Velmi se chovatelům také vyplácí chov drůbeže, po níž je na trhu vysoká poptávka a v posledních letech nové chovy vznikaly či se rozšiřovaly. Růst počtu chovaných kusů byl loni za posledních deset let rekordní, zvýšil se zhruba o 900.000 na 3,77 milionu. Výroba jatečné drůbeže však mírně klesla. Rostly však stavy nosnic a snůška vajec se zvýšila o pět milionů téměř na 161 milionů.