Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) v této souvislosti poděkoval všem, kdo se nechali naočkovat a projevili tak společenskou odpovědnost. „Poděkování za profesionálně odvedenou práci patří všem, kdo se na očkování podílejí. A to ať už jde o očkovací místa v kraji, která do této chvíle aplikovala přes 850 tisíc dávek, nebo praktické lékaře, kteří jich naočkovali 150 tisíc. Mimochodem toto číslo hovoří o tom, že na jižní Moravě praktici očkují nejvíce ze všech krajů,“ konstatoval Jan Grolich.

Na sociálních sítích to však právě za počty vakcín u praktiků u některých kritiků schytal. „Kdybyste dlouhodobě preferoval logickou možnost nechat se naočkovat u praktika, který je nejdostupnější a své klienty zná, tak by ta čísla byla mnohonásobně vyšší,“ napsal k hejtmanovu příspěvku na facebooku třeba Jiří Bartoš z Břeclavi.

Podle něj se jihomoravský hejtman postupem času jen připojil k vládní strategii naočkovat co nejvíc občanů zejména v očkovacích centrech a obvodním lékařům nechat jen lidi, kteří nejsou schopni se do center dostat. „Světlou výjimkou zůstává hejtman Zlínského kraje, který úspěšně prosadil svoji strategii očkovat lidi hlavně na venkově cestou praktických lékařů. Nebyl pro něj problém dodat do ordinací i vakcíny od firmy Pfizer,“ tvrdil Bartoš. To mu však v diskuzi vyvrátil poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP09). Podle něj celostátní data jasně dokládají, že jižní Morava je i přes tuhý odpor státu jediný kraj, kde praktici dostávají vakcíny a očkují. 

Na lepší efektivitu očkování u obvodních lékařů přitom už na jaře poukázal i předseda praktiků na Brněnsku Roman Popek. Systém je podle něj zavedený, rychlý a díky propojení se zdravotními  pojišťovnami i efektivní. „Stačí zmáčknout několik tlačítek na počítači a očkování do systému jednoduše propadne,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN lékař, který má ordinaci ve Zbýšově u Brna.
Aktuálně je na tom Jihomoravský kraj ze všech regionů nejlépe, co se týká odbavování registrovaných, tedy délky front. I přes překonanou laťku jednoho milionu píchnutých dávek platí, že očkování má smysl. Grolich apeluje především na vakcinaci ještě nenaočkovaných – zejména seniorů.  „Skupina 65+ je naprosto zásadní proto, aby v následující vlně nezačal znovu vznikat tlak na nemocnice,“ vysvětluje hejtman.