Iniciátorkou Srdce z kamínků je učitelka z brněnské Základní školy Merhautova Pavlína Pindiaková. „Moje sestra je lékařka. Denně na ní vidím, jak je unavená a má strach o své pacienty. Proto jsem jí i dalším lékařům, sestřičkám a vůbec zdravotnickému personálu chtěla vyjádřit vděk za jejich péči. A Srdce z kamínků mě napadlo udělat, když jsem na Rokli u Brněnské přehrady našla pomalovaný kamínek,“ vysvětlila zpravodajskému portálu BRŇAN Pavlína Pindiaková.

V jejím bohulibém záměru jí vyšla vstříc i radnice Brno-střed, která za jediný den vyřídila zábor veřejného prostranství pod Parnasem. „A ještě nám půjčili křídy ve spreji, kterými jsme pak se čtyřmi kolegyněmi ze školy vytvořily minulý týden velké srdce v národních barvách, do něhož můžou lidé nosit kamínky,“ upřesnila Pindiaková.

A typickým srdcovitým tvarem ohraničený prostor na kamenné dlažbě se postupně zaplňuje kamínky pomalovanými akrylovými barvami. „Moc se mi to líbí, určitě nějaký kamínek namaluji a donesu, protože si myslím, že se na hrdiny v nemocnicích v první linii poslední dobou tak nějak zapomnělo. Přitom ještě loni jsme jim všichni v první vlně koronaviru tleskali,“ svěřil se na místě zpravodajskému portálu BRŇAN Jiří Miller.

Za dobrý nápad považuje Srdce z kamínků i seniorka, která bydlí nedaleko Zelného trhu. „Mám doma spoustu menších kamenů od moře, tak jich pár s manželem pokreslíme a přineseme,“ uvedla asi sedmdesátiletá žena.

A není jediná, koho srdce, v němž už jsou třeba kamínky z Divadla Husa na provázku nebo z ostravského Divadla Mír, zaujalo. Další lidé si srdce a kamínky fotili. „To je pro doktory a sestřičky, kteří se v nemocnicích starají o nemocné lidi, víš?“ vysvětlovala babička tříletému vnoučkovi na kočárku.

Pavlínu Pindiakovou potěšila i zpráva od ženy, která popsala, jak k srdci přijeli strážníci. „Paní trnula, co bude. Hlídka v autě srdce objela, zastavila u něj a z auta vystoupil strážník. Otevřel kufr a něco v něm hledal. Pak šel k srdci s dlaněmi přitisklými k hrudi a k překvapení té paní si dřepl a začal skládat barevné kamínky k těm ostatním,“ popsala dojemnou situaci učitelka.

V pondělí odpoledne podle ní v Srdci z kamínků bylo 1026 malých kamenů. Další tam lidé můžou nosit až do pátku do 16 hodin. „Věříme, že se to do té doby rozroste. Pak instalaci nafotíme a uděláme koláž pro zdravotníky. Kamínky pak rozvezeme do nemocnic, před očkovací centra a ordinace praktických lékařů,“ dodala Pavlína Pindiaková.

Další Srdce z kamínků pak podle ní vznikla například v Sokolnicích a Těšanech na Brněnsku, v Bučovicích na Vyškovsku nebo ve dvou městech na Slovensku a v Rakousku.