fbpx
31. 03. 2023 Dnes má svátek Kvido

Nedělní pohled do Nového Lískovce: chtějí postavit novou kapli na Kamenném vrchu

Dnešní Nedělní pohled míří do brněnského Nového Lískovce, kde mají v plánu postavit na Kamenném vrchu novou kapli. Na její stavbu už běží i veřejná sbírka.
kaplenl1

Foto:

architektky Soňa Urbánková a Petra Vorlíčková

Nový Lískovec je podle vedení tamní radnice takřka jedinou městskou částí, ve které chybí stavba sakrálního charakteru. V projektu Dáme na vás participativního rozpočtu města Brna proto lidé už v roce 2019 podpořili studii na novou kapli v rámci Parku kamenný vrch.

Předloni se pak rozjela architektonická soutěž a loni novolískovečtí radní vybrali jako nejlepší návrh projektu kaple od architektek Soni Urbánkové a Petry Vorlíčkové.

„S oběma architektkami jsme už podepsali smlouvu na projekt a kaple se začíná projektovat. Projekt by mohl být hotový ještě letos, následnou stavbu kaple však musíme koordinovat s městem kvůli chystané výstavbě bytů na Kamenném vrchu,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Do zamýšlené lokality, kde by měla sakrální stavba stát uprostřed parku, se totiž podle starostky nedostane těžká stavební technika, protože místo leží v půlce poměrně příkrého svahu.

„Musíme tedy počkat, až město nechá vybudovat přístupovou komunikaci do lokality výstavby bytů a teprve poté je možné začít s výstavbou kaple,“ upřesnila Drápalová s tím, že je důležité, aby kaple vznikla vedle bytové zástavby, aby se lidé měli kde scházet.

Kaple bude spíše menší s možností využití venkovního prostoru. Záměrem radnice je vybudovat přístupné místo s posezením a s vyhlídkou do krajiny. V kapli bude možné pořádat křesťanské bohoslužby a setkání.

Místo bude sloužit také pro společenské slavnosti, jako jsou hody a jiné svátky. Kaple a venkovní posezení se také nabízí jako cíl procházek a výletů. Okolní příroda bude upravena při zachování svého původního rázu. Ten doplní obnovený vinohrad, o jehož výsadbu a údržbu by se měl postarat známý vinař Miloš Michlovský.

Kaple by podle starostky měla přijít na 10 až 15 milionů korun. Investici by měly pokrýt peníze z rozpočtu městské části, z městské kasy a také z veřejné sbírky, kterou Nový Lískovec na kapli loni vypsal.

„Tato aktivita by měla stmelit angažované občany a pomůže to vytvořit pozitivní a osobní vztah k nově realizovanému místu v naší městské části,“ míní Jana Drápalová.

Podle veřejně dostupného transparentního účtu je nyní na kontě číslo 4221000432/6800 vedeném u Sberbank CZ částka téměř 86 tisíc korun. Sbírka by měla trvat do konce letošního roku.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT