Šampionem a tedy nejlépe hodnoceným biovínem roku 2021 se stal Ryzlink rýnský 2018, pozdní sběr z Vinařství Barabáš, které sídlí ve Strachoticích nedaleko Znojma. Bio víno roku je součástí celostátní soutěže Česká biopotravina 2021.

Kromě celkového Šampiona soutěže, tedy Ryzlinku rýnského 2018, pozdní sběr z Vinařství Barabáš,byly vyhlášeni ještě Šampion bílých vín, Šampion červených vín a Nejlepší kolekce vín. Nejlepším bílým vínem se stal Ryzlink vlašskýOrganic 2018, pozdní sběr z vinařství VINO CIBULKA – PortzInsel s.r.o., nejlepším červeným Rulandské modré 2018, výběr z hroznů z Rodinného vinařství Pavel Binder a nejlepší kolekci vín získalo rodinné Bio vinařství Víno Marcinčák Mikulov.

„Víno je z historicky ceněné viniční trati Strachotický vrch. Zrálo dlouho na jemných kvasinkách v dubovém sudu. Má sytě zlatožlutou barvu, chuť je plná, komplexní s pikantní kyselinkou a tóny ušlechtilého dřeva, doplněna charakteristickou petrolejovou dochutí,“ přiblížil Šampiona Ing. Jiří Barabáš, majitel Vinařství Barabáš. 

Soutěž si klade za cíl porovnání a odborné zhodnocení biovín z různých vinařských oblastí, obcí a tratí v České republice. Celkem se do letošního ročníku přihlásilo 68 moravských a českých vín, která obdržela 44 zlatých a 15 stříbrných medailí.

„Soutěž Biovíno roku je nejprestižnější soutěží biovín v České republice a je součástí celostátní soutěže Česká biopotravina roku. Všechna hodnocená vína byla mimořádně kvalitní a dosáhla vysokého bodového hodnocení,“ sdělil k soutěži Ing. Petr Marcinčák, majitel rodinného vinařství Víno Marcinčák. 

Veřejná prezentace a možnost ochutnání těchto vín bude 10. – 12. září v rámci Pálavského vinobraní vMikulově,spolu s víny z Národní soutěže vín – Mikulovské vinařské podoblasti.

Bio víno roku pořádáPRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, Sdružení vinařů mikulovské vinařské podoblasti,EKOVÍN – Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína a Svaz vinařů ČR. Účastnit se jí mohou všechna bio vína z České republiky, která mají certifikát ekologického zemědělství a splňují základní statut soutěže. Odborným vedoucím hodnocení a odborným garantem soutěže vín je Libor Nazarčuk, hodnocení vín provádí komise složené z řad odborné veřejnosti.