Část obyvatel městské části Černovice v čele s bývalým starostou Ladislavem Kotíkem (Společně pro Černovice) požaduje uspořádání místního referenda o tom, zda má Pískovna Černovice zůstat v majetku městské části. Současné vedení chce pískovnu prodat nebo převést na Brno. V Černovicích vznikla petice, která uspořádání referenda požaduje. V tiskové zprávě o tom informoval přípravný výbor v čele s bývalým starostou.

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) novinářům řekla, že je to pro ni nová informace, stejně tak reagovala i starostka Černovic Petra Quittová (Černovičtí patrioti), se kterou měl exstarosta Kotík dohodnutou schůzku na konec tohoto týdne.

Pískovna Černovice figuruje v kauze, která začala dvěma sériemi policejních prohlídek v říjnu

Policisté zasahovali 18. října na několika místech v Brně v souvislosti s privatizací městských domů a také v černovické pískovně a na radnici v Černovicích. Oba bývalí jednatelé pískovny Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL) jsou ve vazbě. Zastupitelstvo Černovic na svém ustavujícím zasedání 24. října odhlasovalo, že vedení městské části zahájí jednání s městem o možnosti odprodeje pískovny nebo jejím převedení na město.

Autorům petice se záměr města odprodat pískovnu nelíbí a požadují o vlastnictví pískovny uspořádat místní referendum

„Vycházíme z faktu, že v případě realizace tohoto záměru přichází městská část o možnost převést do svého rozpočtu část zisků ve výši minimálně deset milionů ročně po dobu až 70 let. Vycházíme z toho, že průměrný čistý zisk společnosti za posledních pět let byl deset milionů Kč. Jedná se určitě o rozhodnutí, které by měli mít ve svých rukou občané,“ uvedl Ladislav Kotík.

Uvedl, že pro vyvolání referenda je potřeba posbírat přibližně 1100 podpisů pod petici od oprávněných černovických voličů. „V těchto dnech jsou do všech schránek v Černovicích distribuovány letáky s textem petice, vznikla stálá petiční místa a počítáme i s mobilními petičními stánky,“ uvedl Kotík.

„Celé to vnímám jako velmi neuvážený krok bývalého pana starosty. Je smutné, že když jsme byli dohodnuti na osobním setkání ke konci tohoto týdne, petice byla ve schránkách už teď a navíc bez jakékoliv diskuse, která by pro Černovice byla daleko přínosnější, než populistický výstřel v této formě. Zatím není vůbec dohodnuté, jestli dojde k prodeji nebo převodu a za jakých podmínek. Rozhodně nechci, což podtrhuji, aby na této případné transakci byla naše městská část byla tratná. To je vše co k tomu teď mohu říct, ze strany pana Kotíka je to podpisová akce pro něco, co vůbec nezaznělo a ani nenastalo,“ uvedla starostka brněnských Černovic Petra Quittová (Černovičtí patrioti).

Referendum by podle pořadatelů mělo obsahovat dvě otázky. První by se ptala, zda lidé žádají, aby jediným vlastníkem Pískovny Černovice byla i nadále městská část Brno-Černovice, druhá by měla žádat, aby Brno nečinilo kroky proti podnikání v areálu pískovny ze strany společnosti Pískovna Černovice, ani jej jinak neomezovalo.

„Já tomu vůbec nerozumím, proč petice? Ať se napřed řekne, jestli půjde o převod nebo prodej a za jakých podmínek. Teď se vlastně nemáme k čemu vyjadřovat nebo porovnávat a vlastně ani nemůžeme, když neznáme podmínky,“ shoduje se několik námi oslovených lidí z Černovic.

Primátorka Vaňková uvedla, že je pro ni informace nová

„Nemám k dispozici žádnou právní analýzu situace. Ale pokud referendum bude splňovat zákonné předpoklady, uskuteční se. Pokud bude závazné, městská část se jimi bude muset řídit,“ řekla Vaňková. Pokud by se město stalo jediným společníkem pískovny, plynuly by podle ní příjmy do rozpočtu města. „V rámci jednání o převzetí pískovny ale můžeme jednat i o tom, že by byla část příjmů vrácena do rozpočtu městské části. Je to na dohodě mezi městskou částí a městem,“ dodala Vaňková. Nikdo z radnice nebo z vedení města se nebrání projednání konkrétních bodů prodeje nebo převodu.