Tesla je autorem mnoha vynálezů, které reprezentují tisíce stran textů, za kterými se skrývá neúnavná práce vizionáře a génia, ale i introverta, někdy označovaného dokonce za podivína, který trpěl několika zvláštními fobiemi.

Nikola Tesla se narodil o půlnoci roku 1856 v městečku Smiljan, za bouřky, jež jako by už tehdy předznamenala jeho život – celý jej věnoval elektřině. Už během dětství celé hodiny cestoval svým imaginárním světem, ve kterém se mu přímo před očima zjevovaly vynálezy, které teprve měly spatřit světlo světa. Po objevu bezdrátové telekomunikace v roce 1893 byl široce respektovaný a slavnější než kterýkoliv jiný vynálezce nebo vědec v historii. Navzdory tomu jméno chorvatského génia v učebnicích příliš často nenajdeme. U Teslových vynálezů stojí jiná jména, těch, kteří je upravili a přizpůsobili pro nové využití. Tesla neměl podnikavého ducha, a i proto si jeho patenty vzali za vlastní jiní.

Výstava, kterou představí Technické muzeum v Brně od 18. 12. 2018 veřejnosti, je velkým příběhem jeho osobnosti. „S výstavou vstoupí návštěvník do jednoho velkého příběhu, ve kterém pozná život rozpolcené duše génia, která byla navenek často stinná, ale uvnitř absolutně křehká,“ přibližuje Markita Franulić, ředitelka Technického muzea Nikoly Tesly v Záhřebu. Právě toto muzeum zapůjčilo rozsáhlou sbírku o životě velkého vynálezce do Technického muzea v Brně. Výstava byla původně zpřístupněna v rodné krajině vynálezce, k vidění pak ale byla také v Paříži, Madridu, Helsinkách, Bratislavě či v Petrohradě.

Výstava přináší netradičně koncipovaný životní příběh sestavený z Teslových osobních myšlenek a zápisků, ale taktéž je doplněná o funkční a interaktivní vynálezy – Colombovo vejce a Teslův transformátor. Návštěvníci se pokusí například postavit „vejce na špičku“ či otestovat bezdrátový přenos elektrické energie.

Výstava bude v Technickém muzeu v Brně otevřená veřejnosti 18. 12. 2018 a potrvá do konce dubna roku 2019.