Město na pořádání akce věnovalo 10 milionů korun, přičemž to není jediná podpora z magistrátu. „Financujeme také provoz kluziště, které sem bylo převezeno od Jošta a návštěvníkům Nové Zbrojovky je k dispozici po celou sezónu. Zatím jsme na jeho provoz přispěli dva miliony korun a budeme jednat ještě o dalším navýšení. Na festivalu také budou pro lidi přístupné tři curlingové dráhy, které město pořizovalo už v roce 2018,“ upřesnila primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Slavnostní zahájení začne v 11 hodin, kdy se z centra města vydá štafeta olympioniků s pochodní. Předposlední běžkyní bude tvář letní edice, brněnská tenistka Lucie Šafářová, která předá pochodeň novému ambasadorovi, krasobruslaři Tomáši Vernerovi. Ten následně na pódiu zapálí oheň Olympijského festivalu.

Na něm by měl oslavit své padesátiny legendární hokejista Jaromír Jágr a také brněnský lezec Adam Ondra, kterému bude 5. února osmadvacet let. Se slávou se také připomene 20 let od zlata akrobatického lyžaře Aleše Valenty.

„Věřím, že se festival podaří stejně jako ten letní. Je to skvělá příležitost pro děti, jejich rodiče i ostatní, aby si vyzkoušeli nejrůznější sporty. A jestli nás čeká tolik medailí jako v létě, tak se máme na co těšit,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Poprvé se Olympijský festival v Brně uskutečnil v roce 2018 během her v Pchjongčchangu a přišlo téměř 160 tisíc návštěvníků. Při hrách v Tokiu vyrostlo festivalové sportoviště u koupaliště Riviéra a letos se na 17 dní promění v nejlepší zimní středisko Nová Zbrojovka.

Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že si na festival přijede z celého regionu zasportovat na tři tisíce dětí z téměř šedesáti škol. „Návštěvníci si zde vyzkouší téměř dvacet zimních sportů, například biatlon, boby nebo snow volejbal,“ doplnil Hladík.

Dopoledne si žáci vyzkouší tři sporty pod odborným vedením, dostanou zdarma svačinu a užijí si olympijskou atmosféru při fandění českým sportovcům.

U areálu bude dostatek parkovacích míst pro auta i autobusy. S dopravním podnikem pak organizátoři domlouvají speciální kyvadlové autobusy ze zastávek Vojenská nemocnice, Stará Osada a od židenického nádraží, které návštěvníky dovezou až před bránu areálu.

Přímo z Židenic pak vyrazí na svou první olympiádu i brněnská krasobruslařka Eliška Březinová, která byla ambasadorkou Olympijského festivalu v roce 2018.

„Je to skvělý projekt, díky kterému lidi třeba zjistí, že dělat sport na top úrovni není tak lehké, jak se třeba někdy u televize může zdát. Zároveň jsem ráda, že ambasadorem bude letos další krasobruslař a srdcař Tomáš Verner,“ dodala Březinová.

Od 2. února pak na webu olympijskyfestival.cz spustí rezervační systém sportovišť a prodej vstupenek. Bezpečnostní opatření se budou odvíjet od aktuálních vládních nařízení.