Opeřence koupil Štefan z drůbežárny ve Starém Městě u Uherského Hradiště. „Mrzelo mě, že před měsícem neprošel zákon, který by zrušil klecové chovy. Proto jsem nechal do Brna dovézt aspoň sedm nosnic, které by jinak dožily ve stísněných podmínkách,“ zdůvodnil svůj počin starosta.

Do kurníku v líšeňské Rokli se jich podle něj zatím víc nevleze. „Teď už je vypouštíme do výběhu, který má zatím dvanáct metrů čtverečních, nicméně chystáme větší ohrádku, která je zhruba čtyřikrát větší. Slípky se už rozkoukaly a jsou tam jako doma,“ vysvětlil Štefan, který tak chce zvýšit tlak na zemědělce, aby víc chovali zvířata ve volných chovech.

Brňanům tak chce připomenout, v jakých podmínkách se chovají slepice na venkově. „Pro spoustu lidí hlavně z paneláků je to nostalgie. Dnešní čtyřicátníci či padesátníci se chodí na slepice dívat s dětmi a vzpomínají na to, jaké to bylo, když oni jako školáci jezdívali na prázdniny na venkov, kde jejich babičky měly na dvorku slepice a další drůbež,“ dodal starosta.

Mezi zvědavci, kteří se na nové obyvatelky Rokle přišli podívat, byl i Pavel Matný. „Slepice bych tady nečekal. Alespoň děti a mladší ročníky uvidí, že se dají slepice, snášející vajíčka, chovat i jinak než v malých klecích. Pamatuji si, že u babičky a dědy na dvorku se jich v hnojišti hrabalo asi deset,“ řekl čtyřicátník.