fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Opozice v bytové komisi Brna-středu měla podezření na manipulaci až u 40 bytů

mich-zak

Foto:

redakce (archiv)

Podezření na manipulaci u 30 až 40 bytů měli v uplynulých dvou letech na radnici Brno-střed zástupci opozice, kteří byli součástí bytové komise a dlouhodobě upozorňovali na nesrovnalosti. Novinářům to dnes řekla členka bytové komise Kristýna Fuchsová (Žít Brno). Kvůli kauze manipulace s byty v Brně-středu bylo obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.

V bytové komisi bylo 13 členů, z toho opozici patřila čtyři místa. "U každého pátého až šestého bytu bylo přidělení podezřelé, protože někdo přeskočil někoho z pro mě nesrozumitelných důvodů. Všechno se to týkalo pěkných lokalit jako ulice Bayerova, Botanická nebo Hrnčířská," uvedla Fuchsová.

Bytová komise o přidělení rozhoduje na základě bodového hodnocení, pak to musí potvrdit rada. Zájemci dostávají body například za zaměstnání a podobně. Půl bodu může přidělit každý člen komise. "V konečném důsledku tak zástupci koaličních stran mohou půlbody způsobit, že člověk poskočí na první místo. Bylo by proto vhodné půlbody zrušit," míní Fuchsová.

Na podivné přidělování bytů upozorňovala i předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková (Piráti). Dávala i s kolegy v bytové komisi různá doporučení, která se podle jejích slov minula účinkem. "Doporučili jsme, že pokud některý z kandidátů výrazně poskočí, aby byl uveden důvod. Pokud někdo z kandidátů poslal motivační dopis, což není podmínka, požadovali jsme v případě jeho vybrání verifikování údajů," řekla Lukášová Spilková. Podle ní se totiž například ukázalo, že někteří lidé v dopisech lžou o zdravotním stavu nebo životní situaci. Dalším návrhem bylo prověřovat údaje o lidech a náhradnících u jejich zaměstnavatelů.

Lukášová Spilková také uvedla, že zástupci opozice upozorňovali na nesrovnalosti jak na výboru, tak na bytové komisi i na zastupitelstvu, obrátili se také na magistrát, nic ale k nápravě nevedlo. Na otázku, zda se zástupci opozice obrátili na policii, odpověděla, že byli v součinnosti s policií v posledních letech, více ale s ohledem na situaci nemohla říct.

Lukášová Spilková jako jednička uskupení Piráti, Želení a Žít Brno proto navrhla starostovi Vojtěchu Menclovi (ODS), aby zvážil vytvoření jiné koalice, než aby pokračovala současná spolupráce ODS a ANO, za které v minulém volebním období na podivné přidělování bytů upozorňovala. Zástupci ODS a ANO však už podepsali koaliční smlouvu.

Policie vyslechla v souvislosti s kauzou manipulace s obecními byty 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Kromě Bradáče a Červinky jsou obvinění i Radim Suchánek, který pracoval ve Správě nemovitostí Brno-střed, Červinkova společnice Eva Vágnerová a dále Kateřina Pospíšilová, Jiří Povolný, Ludvík Kraus a Marek Horvath, kteří jsou podle informací České televize spjati s brněnským realitním trhem.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT