Ostrově u Macochy na Blanensku dnes slavnostně otevřeli novou Dětskou léčebnu se speleoterapií. Ta je jediná svého druhu v tuzemsku. První pacienti ve věku od 3 do 18 let se tam přijedou léčit už příští týden začátkem března. V léčebně se zotaví děti trpící astmatem, záněty dýchacích cest, alergiemi a atopickým ekzémem. Stavba přišla na 218 milionů korun a kraj na ni využil i úvěr od Evropské investiční banky.

Nová léčebna vyrostla po téměř 40 letech

Moderní komplex budov na okraji obce nahradí po téměř čtyřiceti letech původní objekt. Nová dětská léčebna navýšila svou kapacitu a nabízí ubytování 78 pacientům a doprovodu těch nejmenších. Ozdravné zařízení v Moravském krasu využívá příznivé klima Císařské jeskyně, která poskytuje unikátní prostředí bez alergenů. Dětští pacienti v jeskyni tráví 2 až 3 hodiny denně, kdy hrají třeba basketbal nebo stolní tenis a pak odpočívají na lehátkách. Po jejich odchodu se prostředí takzvaně „čistí“.

Jeskyně je dar od přírody

„Krasová jeskyně, která pomáhá dětem, je dar, který jsme dostali od přírody.  My k tomu přidáváme nové zázemí. Stojí tu moderní budovy s novým vybavením, škola, bazén s francouzskými okny a výhledem do krajiny, relaxační zóna kolem léčebny s dětským hřištěm. Díky všem, kteří se na tom podíleli,“ řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Děti se v léčebně také učí

Během měsíčního pobytu v Ostrově u Macochy se děti také učí. A už nemusí chodit jako dřív do místní základní školy, protože přímo v nové léčebně je škola o 4 třídách. „Děti tady léčí především příroda, ale důležitý je i kvalifikovaný zdravotnický personál. V léčebně je například k dispozici i byt pro lékaře.“ upřesnil náměstek hejtmana pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl (ODS).

Rostou počty malých alergiků

Zdravotníci nyní evidují nárůst alergických onemocnění, stálým problémem je také léčba atopického ekzému.  „Čtyřtýdenní pobyt v léčebně se speleoterapií pozitivně podpoří imunitní systém nemocných dětí. Dochází ke zlepšení chronického onemocnění a snížení dávek léků. Ideálně je vhodné pobyt opakovat. Jsme rádi, že 1. března se léčebna zaplní jak samostatnými dětmi, tak malými dětmi do 6 let, které přijedou s rodiči,“ uvedla ředitelka Jihomoravských dětských léčeben Kateřina Bednaříková.

Je tam kuchyně s jídelnou i bazén

V léčebně nechybí ani moderní kuchyně se dvěma jídelnami, rehabilitační část (bazén, sauna, podhájský aerosol, tělocvična, inhalace), zdravotnická část (ambulance, vyšetřovna, izolace nemocných, sesterna) a provozní prostory – šatny pro speleoterapii, sušárnu spacáků, zázemí pro zaměstnance, sklady a technické prostory, venkovní sportoviště, arboretum a parkoviště.

Léčebna zapadá do Moravského krasu

Architektonicky zajímavá stavba léčebny zapadá do CHKO Moravský kras, využívá obnovitelné zdroje energie a má nízké provozní náklady. „Dětská léčebna se speleoterapií se umístila na druhém místě kategorie Nejlepší počin ve veřejných zakázkách ocenění Neplejtvák 2021. Velkým úspěchem je i zlatá příčka v soutěži Chytrá města 2021 v kategorii projekt pro stát. Byla také vybrána hodnotiteli z OECD a Evropské komise mezi tři nejlépe zadané veřejné zakázky roku 2021 v kategorii Udržitelná veřejná zakázka soutěže PROCURA+,“ vypočítal radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).

Stavěli metodou Design & Build

Metoda Design & Build umožnila postavit technologickou část nejmodernějším způsobem. Celý projekt je tak díky unikátnímu řešení maximálně ohleduplný k životnímu prostředí i k dětem, které se zde budou léčit s respiračními nemocemi. Nechybí tu například inovativní stropní vytápění, které omezuje usazování prachu. Řízení teploty se řeší individuálně pro jednotlivé místnosti a systém také kontroluje míru vlhkosti.