Očkování třeba proti chřipce funguje u praktických lékařů nejen na Brněnsku už asi 20 let. Systém je podle Popka zavedený, rychlý a díky propojení se zdravotními pojišťovnami i efektivní. „Stačí zmáčknout pár tlačítek na počítači, a to očkování do toho systému jednoduše propadne,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN Roman Popek, který má ordinaci ve Zbýšově u Brna.

Podle něj se dá v léta zaběhlém systému vybrat vakcína, kterou chce dotyčný člověk naočkovat. „Vyberu si třeba Astru Zeneku, pacienta vyšetřím, zadám do dokumentace vyšetření aktuálního zdravotního stavu a že nejsou kontraindikace, doplním do dokumentace číslo šarže a expiraci, což je povinné. Člověka během dvou minut naočkuji a nakonec doplním, že očkování proběhlo bez komplikací.“ ukazuje práci s počítačem lékař.

A vzápětí podle něj přichází problém, protože se musí přihlásit na webové rozhraní státního Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) a data do něj znovu ručně zadat. „Často se stane, že web spadne nebo je přetížený. Pak zadám přihlašovací jméno, heslo a odešlu. A čekám, až mi na mobil přijde potvrzovací kód. Ten zadám do systému a čekám další minutu. Teprve pak vyhledám pacienta v registrech obyvatel, musím k němu vypsat rodné číslo a upravit další údaje. Než to všechno udělám, tak čas běží a mohli by být naočkovaní další pacienti,“ vysvětlil Popek.

Přesto je podle něj většina praktiků v republice připravena pacienty navzdory nesmyslným překážkám očkovat. Ve stávajícím zaběhlém systému očkování bez překážek je totiž schopný dát vakcínu až 50 lidem denně.

„I kdyby ale každý praktický lékař, na kterého připadá v průměru 1500 lidí, naočkoval jen 25 lidí denně, tak je schopný svůj obvod proočkovat cirka za tři měsíce. Je-li požadováno proočkování 60 až 70 procent populace, tak vzhledem k pokrytí Česka sítí praktiků se tak poměrně rychle dá naočkovat celá republika. A jedinou brzdou by byl jen ten nedostatek vakcín,“ tvrdí Roman Popek.

Podle něj se lidé starší 80 let i další pacienti půjdou radši naočkovat ke svému praktikovi, kterého znají dlouhá léta a mají to k němu blízko. „Tihle lidé mají k velkým očkovacím centrům menší důvěru, už třeba jen kvůli tomu, že to tam neznají a neznají personál,“ uvedl lékař s tím, že by stát měl lidi spíše zklidnit a pozitivně je motivovat než strašit a stresovat.

Kontrola práce praktiků zdravotními pojišťovnami je podle Popka dokonalá a nedá se obejít. „Pokud jsme ale ve stavu nouze, bylo by jistě mimo jiné možné požádat zdravotní pojišťovny o sdílení dat již jednou zadaných do systému. Kdyby nás nechali očkovat proti koronaviru stejně jako proti chřipce, tak to zvládneme stejně rychle a efektivně,“ stojí si za svým Roman Popek.