Přednosta ortopedie Tomáš Tomáš: Operace se v uplynulém roce na naší klinice téměř zastavily

  • Foto

    FNUSA (archiv)

Od loňského března se nákaza onemocněním COVID-19 v zemi potvrdila u více než 1,6 milionu lidí. Z toho 29 365 pacientů na tuto nemoc zemřelo. Paralyzována byla téměř všechna zdravotnická zařízení a plánované operace byly odkládány. V posledních týdnech se epidemická situace v ČR zlepšuje. Potvrzuje to i mluvčí nemocnice u sv. Anny v Brně Dana Lipovská. „Ortopedická klinika se stejně jako další zdravotnická pracoviště pomalu začíná vracet ke své „klasické“ práci,“ uvedla Lipovská.

Podle lékařů této kliniky se poslední rok dá z hlediska ortopedie hodnotit jako tristní. „Ortopedická operativa se na naší klinice v podstatě úplně zastavila,“ uvedl přednosta ortopedické kliniky Tomáš Tomáš.

Jen na této klinice museli odložit operace u stovek pacientů. Přitom za jediný rok, při běžném provozu jsou lékaři schopni implantovat zhruba 500 náhrad kyčelního a 500 náhrad kolenního kloubu. „A teď jsme rok, až na krátké proluky, neoperovali. Takže to vychází na cca 800 pacientů s náhradami velkých kloubů. Plus další stovky pacientů s menšími operacemi. Část těchto pacientů byla odoperována na privátních pracovištích, která operativu nezastavila, ale velká část na svou operaci stále čeká,“ popsal Tomáš.

Přednosta také potvrdil, že bylo i několik případů, kdy se už u některých pacientů nedalo čekat na plánovaný termín, ale situace se musela řešit téměř obratem. „Při dlouhém čekání na revizní operaci může dojít, a v několika případech došlo, ke zlomení implantátu, jeho prolomení do pánve a podobně. Takový případ se pak samozřejmě musí řešit v akutním režimu,“ dodal Tomáš.

Během uplynulého roku museli lékaři v nemocnici u sv. Anny nejčastěji operovat onkologické pacienty. U těch se operační řešení nádoru nedá odkládat.„Covidové pacienty jsme v akutním režimu také samozřejmě operovali. Režim na operačním sále byl o něco přísnější než standardně, ale v podstatě jsme s tím neměli problém. V ortopedii pracujeme s kostmi a jejich náhradami, které jsou velmi náchylné k infekci, takže naše sály jsou supersterilní. Na některých pracovištích se standardně operuje v operačních skafandrech. Nic, co bychom neznali,“ doplnil přednosta.

Během posledních měsíců ubylo i pacientů v ortopedických ambulancích. Častým důvodem, odkládaných kontrol, byl strach pacientů z nákazy onemocněním COVID-19. Nyní se klinika vrací do běžného provozu. „Návaly operací si neumím představit. Klinika má určitou průchodnost, jejíž mez nemůžeme překročit. I kdybychom operovali od rána do večera, nemůžeme nafouknout jednotku intenzivní péče a lůžka na standardních odděleních. Takže bychom ani pacienty neměli kam ukládat. Navíc sestřičky, které u covidových pacientů odvedly obrovskou práci, jsou na hraně vyčerpání. Kdybychom teď na ně nahrnuli neúměrné množství práce, tak nám s tím asi praští a půjdou někam do supermarketu k pokladně… Ale nějak se to samozřejmě budeme snažit dohnat. Musíme vydržet, už se blýská na lepší časy,“ uzavřel přednosta kliniky Tomáš Tomáš.

 

Fotogalerie: