Prohlídka betlémů i poslech varhan nechybí v nabídce tematicky zaměřených prosincových prohlídek moravské metropole, které již tradičně v adventním čase připravilo TIC Brno. Zimní cyklus AutenTICkých prohlídek je nebývale pestrý, nechybí spirituální a vánoční témata a vyrazit spálit vánoční kalorie můžou zájemci i mezi svátky. Tak se zamotejte do šály a čepice a pojďte objevovat brněnské zajímavosti, vybízí nejen Brňany Hana Bánovská z TIC Brno.

Připravili 17 procházek a 8 témat

Brno je podle ní zajímavé ve všech ročních obdobích, takže stačí teplé oblečení a boty a hurá za poznáváním jeho krás s profesionálními průvodci. Celkem je připraveno 17 prosincových procházek a 8 témat. „Spirituální a vánoční témata jsou u nás adventní klasikou. Osobně mi dělají velkou radost letošní komentované prohlídky největších a nejnovějších brněnských varhan s varhaníkem Petrem Kolařem, protože ti, kdo mě znají, ví, že mám k varhanní hudbě blízko. Tyto prohlídky jsou doplněny i hudební ukázkou a věřím, že zážitek z nich bude mimořádný,“ uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Fotograf si splnil dětský sen

Spirituální téma má i fotografie Romana France, která již tradičně cyklus AutenTICkých prohlídek doprovází. Oslovil pro ni dva své přátele kapucíny, bratry Pacifika a Šimona, kteří slaví 60 let, a fotku doplnil „sněhem“ vyrobeným hasiči z Lidické, kteří letos slaví 160 let. A protože sny se plní o Vánocích, splnil si fotograf jeden svůj dětský. „Bude to znít divně, ale už od dospívání jsem si přál někdy někde stříkat hasičákama. Ale ne při nehodě, spíš jen tak nezbedně a pořádně někde nasněžit. Proto, když jsem přemýšlel o fotce Zima v Brně, napadlo mě propojit ji s mojí dětskou touhou,“ řekl známý brněnský fotograf.

Ve stopách Napoleona

A kam je možné se s průvodci vypravit? První procházka zavede chodce do vánoční Masarykovy čtvrti a zakončena bude v kavárně ve vile Stiassni. Další téma je věnováno těm, kteří letos nestíhají tradiční rekonstrukci legendární Napoleonovy bitvy u Slavkova. „V jednom termínu se zájemci vypraví po stopách Napoleona do zimních ulic města, v druhém si můžou vychutnat přednášku na toto téma v křesle a teple,“ upřesnila Bánovská.

Čtyři termíny patří klášterům

Hned čtyři termíny jsou věnovány klášterům v centru Brna, dva novému životu kláštera voršilek. „Vychutnat si můžete taky vánočně laděnou procházku místy, kolem kterých už jste šli možná i tisíckrát, ale v této souvislosti jste se na ně nepodívali a určitě doporučujeme taky dvě koncertní exkurze za brněnskými varhanami,“ dodala Bánovská. A doplňuje téma, které nesmí v době adventu chybět: prohlídka brněnských betlémů.