Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován. Stanovisko OSA ČTK zjišťuje.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí Úřadu nelze požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Do roku 2008 přitom svaz obsazenost pokojů zohledňoval. Úřad pokutu OSA uložil letos v lednu, svaz proti rozhodnutí podal rozklad k předsedovi úřadu. Ten nyní rozhodnutí a výši pokuty potvrdil s tím, že námitky OSA uvedené v rozkladu nebyly důvodné. Svaz může rozhodnutí předsedy napadnout žalobou u Krajského soudu v Brně, pokutu však musí zaplatit.

OSA zastupuje české i zahraniční autory. Svým postupem v letech 2008 až 2014 tak podle úřadu ovlivnil i obchod mezi členskými státy.

Ochranný svaz autorský inkasoval za rok 2018 pro autory skladeb 973,2 milionu korun, o 14 milionů korun více než o rok dříve. Přes 195.000 nositelů práv vyplatil na honorářích 761,78 milionu korun za více než 976.500 skladeb.

OSA byl založen 9. října 1919. Navázal na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl.

Vedle OSA působí v Česku i další kolektivní správci autorských práv, například Intergram zastupující umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů, Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia nebo Ochranná organizace autorská – Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl