Stavbaři úplně uzavřenou křižovatku ulic Mlýnská a Poříčí přebudují na nový kruhový objezd a také opraví vodovod a část sítí. Dlouho chystaný projekt má zlepšit dopravu na páteřní komunikaci Blanskem i spojení se Sportovním ostrovem Ludvíka Daňka. Řidiči budou až do konce listopadu jezdit po objízdné trase středem města přes náměstí Svobody a náměstí Republiky.

Názory na nový kruhový objezd se přitom různí. „Bude tam jeden kruháč za druhým,“ napsal na sociálních sítích jeden z blanenských řidičů. Narážel tím na fakt, že na hlavním tahu ve městě budou čtyři kruhové objezdy za sebou: první je u nádraží, druhý nový kruháč bude ještě letos u Penny marketu, třetí je u železničního přejezdu na Starém Blansku a čtvrtý právě u sportovního ostrova.

„Budou to náročné tři měsíce. Blansko má bohužel vlastně pouze dvě průjezdné komunikace – průtah ulicí Poříčí a Svitavská, nebo průjezd přes centrum města. Když se uzavře jedna cesta, doprava se kumuluje na té druhé,“ vysvětlil na webu města blanenský starosta Blanska Jiří Crha (ODS).

Jednou z podmínek uzavírky podle něj ale bylo, že na objízdnou trasu nebudou smět vjet vozidla nad 3,5 tuny, s výjimkou zásobování. Nákladní auta, která budou směřovat třeba do průmyslové zóny za stavbou nového kruháče, tak budou muset jezdit přes Lipůvku a Rájec-Jestřebí. „Jsme také domluveni s Ředitelstvím silnic a dálnic, že přes Blansko nepojede letos ani příští rok žádná plánovaná objízdná trasa silnice I/43,“ dodal starosta.

S projektem také přišlo několik změn v dopravě. „Na žádost dopravní policie bude kvůli zajištění plynulejšího průjezdu na objízdné trase změněna přednost v jízdě při výjezdu z ulice Na Řadech na ulici Bezručova. Opatrní by tak měli být zejména řidiči jedoucí od sídliště Zborovce,“ upozornila vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková.

Na sportovní ostrov se pojede podél kolejí ve směru od železniční zastávky Blansko-město a po novém mostě u Salmova mlýna. V Žalkovského ulici ale bude dočasně jednosměrka. Zachovaný zůstane průjezd od kruhového objezdu u restaurace U Štěpánků kolem cukrárny Severka ve směru na Svitavskou ulici, v opačném směru tudy ale řidiči dočasně neprojedou.

Nová okružní křižovatka u Sportovního ostrova Ludvíka Daňka původně měla být hotová už při rekonstrukci průtahu Blanskem před šesti lety. Část místních obyvatel ale záměr překazila a kvůli opakovaným odvoláváním odpůrců se musela investice několikrát odložit.