Tamní voda by mohla některým lidem způsobit zdravotní problémy. V ostatních přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji je možné se koupat, některá ale mají horší jakost vody.

Hygienici sledují asi dvacítku nejvíce navštěvovaných přírodních koupališť. U některých dělají rozbory sami, z dalších jim posílají výsledky provozovatelé koupališť. Lidem pak nechávají informace na informačních tabulích nebo na webu. Za poslední týden se situace zhoršila v rybníku Suchý a v nádrži Výrovice. "Voda není vhodná ke koupání. Sice jsme ho tam ještě nezakázali, ale voda by mohla způsobit alergické reakce," řekl ředitel hygieny obecné a komunální jihomoravské hygienické stanice Miroslav Staněk.

Podle něj záleží, jak dlouho člověk v nevhodné vodě je a také na citlivosti jedince. Ohroženější jsou například děti, starší lidé nebo těhotné ženy. "Voda může způsobit kožní vyrážku nebo zánět spojivek, ale také alergickou rýmu, slzení a v krajním případě až astmatický záchvat. Pokud se někdo vody napije, mohou se objevit žaludeční potíže jako zvracení nebo průjem a také teplota," řekl Staněk.

U obou koupališť překročila přítomnost sinic a cholorofylu stanovené limity, voda je také neprůhledná. Špatný stav vody mohlo způsobit například počasí nebo déšť. Podle Staňka je možné, že se situace zase zlepší, ale těžko předvídat.

Na ostatních koupalištích se lze koupat. Horší jakost vody je ale v Letovicích a na Palavě na Blanensku nebo na Nových Mlýnech na Břeclavsku. Staněk upozornil, že když jdou lidé do vody s horší jakostí, měli by tam trávit kratší čas a potom se osprchovat. Mírně zhoršené vlastnosti má všech pět koupališť na Brněnské přehradě, a to Kozí horka, Rokle, Rakovec, Osada i Sokolské koupaliště a také na Znojemsku Vranovská přehrada. Bez problémů je přírodní koupací biotop Brno-jih, jezírko Wellness Infinit Maximus, Kovalovice a Oslavany na Brněnsku, Lučina a Bohuslavice na Hodonínsku, Luleč na Vyškovsku i Bantice a Vémyslice na Znojemsku.