Vernisáž výstavy se odehraje ve středu 9. listopadu v 15 hodin na Komenského náměstí v zaparkované Galerijní tramvaj. Kdo ji nestihne, může si speciální šalinu najít v aplikaci DPMBinfo nebo na mapa.ids.jmk.cz, jde o vůz číslo 1628 a výstava v něm bude jezdit nejméně do 30. listopadu na běžných linkách v Brně.

Brněnský úsek Slezské diakonie poskytuje v moravské metropoli a v kraji už 17 let sociální služby rodinám s osobami s postižením. Specializuje se na děti s postižením a děti předčasně narozené (Poradna raná péče DOREA a Odborné doplňkové služby), podporuje však i dospívající a mladé dospělé (osobní asistence ELIADA, sociální rehabilitace RÚT). Od loňského léta nabízí rodinám také možnost zapojit se do Homesharingu – sdílené péče o děti s postižením.

Sociální služby diakonie přibližuje v Galerijní tramvaji zejména prostřednictvím krátkých klientských příběhů a fotek. Polovina výstavy je věnována Homesharingu: odkud se k nám dostal, komu a jak pomáhá a co čeká případné zájemce o hostitelství.

„Najdete zde také souhrn, co se od léta 2021 v Homesharingu v JMK povedlo, a představí se 3 hostitelky, které se už několik měsíců starají samostatně o děti v Brně a dalších městech kraje,“ upřesnila v tiskové zprávě koordinátorka Homesharingu Radana Melková.

Homesharing je inovativní projekt komunitní spolupráce financovaný nadačním fondem Abakus. Slezská diakonie tento koncept připravila exkluzivně pro jižní Moravu a spolupracuje s dalšími 7 organizacemi, které Homesharing zavádějí v dalších krajích ČR.

„Rodiče dětí s mentálním nebo kombinovaným postižením jsou náročnou péčí dlouhodobě velmi vyčerpáni a nabídka služeb pro ně je zcela nedostatečná. Pomoc hostitele je tak pro rodiče i pro dítě obrovským přínosem. Sdílená péče probíhá tak, že proškolený hostitel – tedy rodina, pár nebo jednotlivec – si pravidelně bere dítě s postižením k sobě domů na předem dohodnutý čas – jedno odpoledne týdně, den o víkendu a podobně. Stráví spolu několik hodin hrou, procházkou, odpočinkem, a dítě se pak vrací domů. Hostitelem se může stát každý plnoletý trestně bezúhonný člověk s chutí pomáhat,“ vysvětlila Melková.

Výstava podle ní představuje služby diakonie pro rodiny v kompletním výčtu. „A jak lépe služby představit než příběhem těch, kterým pomáhají. Veřejnost hodně zajímá raná péče a hlavně Homesharing, to je v tuzemsku zatím poměrně nová věc,“ uvedla koordinátorka.

Podle ní je projekt krásný tím, že v něm hostitelé dobrovolně pečují ve svém volném čase o děti s postižením. „Rodiče si můžou zatím odpočinout, jít si něco v klidu zařídit nebo strávit čas se svými dalšími dětmi. Někdy ocení i to, že můžou na chvilku úplně vypnout. Hostitelé to vnímají jako příležitost pomoci a zároveň trávit čas tím, co dává smysl,“ řekla Melková.

„Moje motivace na začátku byla pomoci rodině, rodičům. Postupně jsem si uvědomila, jak je to důležité i pro to samotné dítě. Člověku přibude velká smysluplnost. Najednou ví, že je pro někoho důležitý a že může darovat kus svého času,“ doplnila hostitelka Jitka, která v rámci Homesharingu pečuje o osmiletou postiženou Barušku.