Spor o určení vlastnictví vozovky, chodníků a parkoviště na městských pozemcích za Lužánkami v Brně přezkoumá Nejvyšší soud. V kauze pravomocně uspělo město Brno, protistranou byla společnost Czechcity podnikatele Libora Procházky.

Je to moje, tvrdily obě protistrany

Město tvrdilo, že komunikace tvoří součást pozemků, a proto patří Brnu. Procházka mínil, že komunikace náleží jeho firmě. K Městskému soudu v Brně podle databáze InfoSoud začátkem února dorazilo dovolání, které nyní předá spolu se spisem k rozhodnutí nejvyšší instanci.

Soudy daly za pravdu městu

Město dříve chtělo za Lužánkami stavět fotbalový stadion, stavbě ale bránily nároky podnikatele Procházky. Vedení města se zprvu zkoušelo s Procházkou dohodnout na výměně nemovitostí, jednání ale zkrachovala a kauza zamířila k soudu. Ve prospěch města rozhodl jak Městský soud v Brně, tak následně odvolací krajský soud.

Koupil jsem komunikace od Hrstky, tvrdil podnikatel

Procházka tvrdil, že komunikace nabyl od podnikatele Lubomíra Hrstky, který v minulosti za Lužánkami vybudoval hotel Bobycentrum a další objekty. Podle města Hrstka komunikace pouze upravil. Podle Procházkovy argumentace však jde v podstatě o nové stavby.

Začneme s rozvojem lokality, uvedla primátorka

Podle rozhodnutí městského soudu jsou účelové komunikace vždy součástí pozemku. Odvolací soud rozhodnutí s dílčími výhradami potvrdil. Verdikt loni přivítala primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). „Nevyjasněné majetkoprávní vztahy až dosud brzdily všechny kroky ve zdejší lokalitě, nyní tak můžeme začít s koncepčním rozvojem území včetně oprav ulic Sportovní a Drobného,“ uvedla tehdy na twitteru.