Stovky lidí na Špilberku přihlížely pálení čarodějnic. Hasiči měli 80 nahlášených vater
Foto:
ilustrační - Pixabay
Stovky lidí se v neděli sešly v Brně na Špilberku, aby si užili akci Špilberk žije! čarodějnicemi. Odpoledne bylo pro děti na jižní straně hradu připravené opékání špekáčků a ve 20 hodin pořadatelé zapálili téměř dva metry vysokou vatru. Velké vatry doplněné postavou čarodějnice vzplály například i v Židenicích, čarodějnice se pálily také v Komárově a na řadě dalších míst Brna i jižní Moravy. Podle mluvčího hasičů Štěpána Komosného měli hasiči nahlášeno zhruba 80 ohňů, do pozdního večera však v žádném případě zasahovat nemuseli.
Odpoledne patřil hrad dětem
Během odpoledne patřil Špilberk hlavně dětem. Řada jich přišla v čarodějnických kostýmech, některé si nesly i koště. Mohly si zazpívat i zatancovat na známé písničky z oblíbených pohádek. Velké množství lidí na starou brněnskou pevnost přitáhlo i počasí. Odpoledne se totiž po sobotních deštích vyčasilo a svítilo slunce a řada lidí si jen přišla užít sváteční slunečný den. Když pak vzplála vatra, byla to podívaná nejen pro ty, kteří přišli přímo na hrad, ale i pro náhodné diváky na místech, odkud je na jižní část Špilberku dobře vidět, například z Mendlova náměstí.
Deště výrazně ubraly starosti hasičům
V předchozích letech, kdy byla jara spíše suchá a riziko požárů vysoké, totiž museli nezřídka zasahovat. „Teď je půda nasáklá vodou, i dříví je mokré. Přesto však obvykle bývají na akcích v městech a obcích jednotky dobrovolných hasičů, které jsou v pohotovosti,“ řekl Komosný. Pořadatelé pálení vater s čarodějnicemi mohli ohně jihomoravským hasičům nahlásit přes internetový formulář přímo na jejich webu a vyhnuli se tak případným problémům s planými výjezdy hasičských jednotek.
Hasiči zveřejnili bezpečnostní pravidla
Jihomoravští hasiči také s předstihem zveřejnili základní bezpečnostní pravidla pro zakládání vater. Prvním z nich je dobrá volba umístění ohniště. „Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný,“ radil na webu mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
Dávejte si pozor na vítr a postavte pevnou hranici, radili hasiči
Při umísťování ohniště je podle hasičů také nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru. „Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran. Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je například použití pevného podpalovače, který má stabilní výhřevnost, a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny,“ zněla další doporučení hasičů.
- Vydáno dne:
- 01.05.2023
- , 08:00
- Autor:
- Ondřej Požár
- ČTK, HZS JMK, Brňan (RED)
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Moutnice chtějí zmírnit dopady sucha tůněmi a výsa…
- Expozice v Brně připomíná tichá hrdinství lidí v o…
- Maxijedlík láme rekordy! Po půldruhém kile lokší v…
- Brněnské biskupství postavilo mimo službu kněze kv…
- V podchodu u hlavního nádraží v Brně dnes začala l…
- Na festival do Brna míří Pavel a Čaputová, budou m…
- Dodávka na D2 v Brně narazila do kamionu, pět zran…
- Vyškov se popere o první ligu v baráži se Zlínem! …
- Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky d…
- Fotbalisté Brna pouze remizovali se Zlínem a po ro…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena・ created by hireus.club