Ukradl notebooky za tři čtvrtě milionu! Policie na jihu Moravy řeší od začátku prázdnin desítky vloupání

Jihomoravští policisté pátrají po zloději, který koncem června ukradl na Brněnsku počítače za 750 tisíc korun. Od začátku léta strážci zákona v kraji řeší přes 200 vloupání.

  • Foto

    ilustrační - Pixabay

Zajímavý lup získal zatím neznámý pachatel, který se vydal do skladu firmy zabývající se obchodováním s použitými počítači v Lomnici u Tišnova na Brněnsku.

„Odnesl si skoro devět desítek starých notebooků. Každý z nich v hodnotě asi 1500 korun. K tomu sebral i osm balíčků s polovodičovými mikrořadiči. Právě odcizené součástky jeho lup učinily velmi zajímavým. Asi sedm tisíc nových prvků si majitel cení na více 600 tisíc korun,“ uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek s tím, že celková škoda se pohybuje kolem tři čtvrtě milionu korun.

Zatímco po zloději z Lomnice stráži zákona pátrají, začátkem týdne se jim podařilo zatknout dva kriminálníky, kteří se vloupali do dílny na Břeclavsku. V noci přelezli vysoký plot, pak rozlomili zámek a dostali se do dílny, kde si začali shromažďovat nářadí, které si chtěli odnést do připraveného auta.

 „Na stolek si nachystali vrtačky, nářadí, svářečky, brusky a kotouče za téměř šedesát tisíc korun. Než si stihli lup odnést, překvapila je hlídka, která je zadržela. Osmačtyřicetiletý muž i jeho o šest let starší komplic už mají s krádežemi vloupáním své zkušenosti, protože za ně byli v minulosti odsouzeni,“ vypočítala jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová s tím, že dvojici recidivistů teď hrozí další tři roky vězení.

Podle ní policisté v kraji řeší od začátku prázdnin už 226 případů vloupání do domů či bytů, což je o asi o desetinu víc než loni. Oproti stejnému období loňského roku je to přibližně desetiprocentní nárůst.

„Zkušenosti ukazují, že zloději se nejčastěji dostávají do obydlí přes vstupní a balkonové dveře nebo okna. A postupují velmi rychle – překonání běžných neuzamčených dveří jim trvá přibližně pět sekund! Dobré je tedy nepodceňovat zabezpečení domácnosti, které pachatelům může významně ztížit cestu k cennostem v bytě,“ sdělila mluvčí.

A nabádá majitele bytů a domů, aby nezapomínali pečlivě zamknout a při odchodu zavřít okna i dveře na balkon.

Upozornila také, že někteří lidé ulehčují zlodějům práci třeba tím, že na sociální sítě dávají informace o tom, že jsou na dovolené v zahraničí, a jejich byt či dům je tedy opuštěný.

„Neupozorňujte na svůj odjezd z domova, fotky z dovolené raději zveřejňujte až po svém návratu. Pokud odjíždíte na dovolenou, požádejte sousedy o vybírání poštovní schránky a kontrolu domácnosti,“ radí Petra Ledabylová.