Hess uvedl, že se neúspěšně snažil dohodnout na jejím umístění v prostorách nemocnice, poté přistoupil k dohodě s ředitelem záchranné služby Milanem Klusákem.

Matky mohou do vyhřívané schránky odložit dítě anonymně. Babyboxy jsou většinou součástí zdravotnických zařízení, která mají dětská oddělení. Po uložení dítěte se rozezní alarm na novorozeneckém oddělení a personál jde miminko ihned vyzvednout. Podle Hesse ale vedení nemocnice nebylo vstřícné, a proto se dohodl se záchrankou. "Ředitel Milan Klusák mi velmi vlídně vyšel vstříc," řekl Hess.

Babyboxy mají i své kritiky. Uvádějí, že babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Fungování blanenského babyboxu bude trochu jiné než těch, které jsou u nemocnic. Dítě může vyzvednout posádka, pokud bude na základně. V opačném případě přijede některá z okolních posádek. Dítě pak předá do odpovídajícího zdravotnického zařízení. Schránka je vyhřívaná a má přívod vzduchu, takže v ní dítě může být i desítky minut. Celou dobu ho sleduje přes kameru pracovnice krajského operačního střediska.

V České republice je 72 babyboxů, kam bylo od roku 2005 odloženo už 163 dětí. Nejvíce jich lidé odložili v Praze Hloubětíně, a to 25, potom v Brně, kde bylo už 16 dětí. Další babyboxy jsou na jižní Moravě v Hodoníně, Znojmě, Břeclavi i Vyškově. Hess chce mít po celé zemi 80 schránek. Kromě toho v Praze nabízí matkám ubytování v azylovém domě.