V Brně se dnes otevřelo očkovací centrum bez registrace, o aplikaci vakcíny byl velký zájem

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Bez registrace a téměř hned, taková je strategie nově otevíraných očkovacích center bez registrace. Jedno z nich bylo dnes otevřeno v brněnské Olympii. Vakcíny proti covidu-19 začalo centrum aplikovat o víc než o hodinu dřív proti plánu. Původně mělo zahájit provoz ve 12:00, ale kvůli velkému zájmu otevřelo už v 10:30, ve frontě stálo asi 150 lidí.

Z 90 procent mají zájem o jednodávkovou vakcínu Janssen společnosti Johnson&Johnson. Centrum nabízí i dvoudávkovou vakcínu od Pfizer/BioNTech.

Podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské se první zájemci o očkování začali v chodbě mezi obchody Kika a Hervis objevovat okolo 8:00. "Vytvořila se fronta, proto jsme zahájili očkování v 10:30. Kolem 11:00 už měly vakcínu desítky lidí. Z 90 procent chtějí Janssen, proto nám odpoledne přivezou další dávky," uvedla Lipovská.

Objevili se i samoplátci, kteří chtěli platit hotově, platba je nicméně možná pouze kartou. "Očkování je možné pro lidi nad 16 let, nikoliv pro mladší," zdůraznila Lipovská. Centrum bude otevřeno každý den včetně víkendu od 10:00 do 20:00.

Lidé po příchodu vyplní dotazník, poslechnou si instrukce, podepíšou informovaný souhlas. "Zkontrolujeme jim občanský průkaz a kartičku pojištěnce, v systému zjistíme, jestli už někdo měl nějakou dávku očkování. Kdo jde na první dávku Pfizeru, domluví si termín druhého očkování. Také tu máme lékaře, kteří se ptají na alergie. Vzadu máme očkovací boxy, po očkování lidé čekají 15 minut, jestli budou mít reakce," popsala Lipovská.

Další očkovací centra bez registrace dnes otvírají v Ostravě, Zlíně, Luhačovicích, Uherském Hradišti a v Jaroměři. Dosud fungovala v Praze na hlavním nádraží a obchodním centru Chodov.

Fotogalerie: