„Hanba vládě, hanba Blatnému!“ vykřikovali hosté ze smutečního průvodu, který vyšel z okraje Jinačovic u Brna, kde ministr zdravotnictví bydlí. Za vozem s rakví, taženém koňmi, pomalu kráčely desítky lidí s protestními nápisy nad hlavami. Průvod uzavírali jezdci na koních s černými vlajkami, za nimiž pomalu jelo blikající policejní auto.

„Přidejte se k nám, pojďte s námi,“ lákal lidi před domy na hlavní jinačovické ulici jeden z účastníků pochodu. U některých se však tato výzva míjela účinkem. „Peníze nejsou víc než zdraví!“ hlásal stručný nápis v rukách staršího muže, který mlčky sledoval smuteční průvod stejně jako dvě dívky.

Těm se rozruch vyvolaný demonstranty taky moc nezamlouval: „Nechte pana ministra a jeho rodinu na pokoji,“ napsala na kus papíru pohledná dlouhovlasá blondýnka. „Napadají nás za to, že obtěžujeme rodiny Babiše a Blatného. Ale už nikdo se nezamyslí nad tím, že vláda se cpe do našich rodin den za dnem!“ křičel do megafonu jeden z účastníků demonstrace před domem ministra, kde pak lidé zapalovali svíčky a postavili ke zdi a dveřím jednoduchá parte.

„Chceme otevřít českou ekonomiku a zabrzdit ekonomické dopady na českou společnost, protože systém PES je evidentně nefunkční. I přes vládní opatření počty nakažených koronavirem stoupají, takže nevidíme efektivitu protiepidemického systému,“ uvedl svolavatel protestu Tomáš Franzki. Ten pracuje jako číšník v pivnici Čtyři růže v Brně, kde můžou lidé podepsat petici iniciativy Chcípl PES.

Podle dalšího z aktivistů Jiřího Černohorského nechala Babišova vláda vybudovat v pražských Letňanech polní nemocnici, která je prázdná a stojí daňové poplatníky 600 tisíc korun denně. „A těch 66 milionů korun, co už se za ni na pronájmu zaplatilo, šlo do kapsy Babišových kamarádů,“ tvrdil Černohorský.

Řada demonstrantů, kteří mu tleskali a na závěr protestu zazpívali českou hymnu, přitom neměla roušky a nedodržovala předepsané dvoumetrové rozestupy. „Na místě byl kromě pořádkové policie i antikonfliktní tým, který účastníky upozorňoval na případná pochybení. Ta jsme zdokumentovali a bude oznámeno správnímu orgánu,“ sdělil policejní mluvčí David Chaloupka.

Organizátor pochodu se však postihu nebojí. „Řešil jsem to s právníky a podle nich krizový zákon neukládá povinnost nosit roušky,“ dodal Tomáš Franzki, který sám roušku díky lékařskému potvrzení nenosí, protože nechce riskovat kolaps.