Veletrhy Brno loni v důsledku koronavirové pandemie a zákazu hromadných akcí hospodařily se ztrátou 212,8 milionu korun. V roce 2019 měly zisk 247 milionů. Tržby společnosti dosáhly 222,1 milionu korun, tedy pětiny plánovaného obratu. Podílely se na nich akce v prvním čtvrtletí, dlouhodobé pronájmy a prodej nepotřebného výstavářského zařízení. Snížil se rovněž počet zaměstnanců, a to z 283 na 217. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Veletržní aktivity skončily konáním Motosalonu v prvním březnovém týdnu. Následně byly zrušené plánované veletržní projekty v prvním pololetí včetně hostujícího veletrhu Amper, veletrhu zemědělské techniky Techagro a dalších. Část projektů Veletrhy nejprve přesunuly, ale z důvodu druhé vlny pandemie je zrušily. Zásadním bylo zrušení Mezinárodního strojírenského veletrhu. V letním období byly pouze neveřejné veletrhy módy Styl a Kabo, odborná konference s výstavou Urbis Smart City a Světová soutěž vín. Proti plánu se neuskutečnilo 18 akcí.

"Poprvé v historii byl zrušen Mezinárodní strojírenský veletrh, který nezrušila ani okupace Československa v roce 1968. Rozhodnutí o zrušení MSV bylo diskutabilní,ale vyhlášení nouzového stavu v den plánovaného zahájení potvrdilo jeho správnost. Hlavním úkolem byla minimalizace hospodářských ztrát, snížení režijních a projektových nákladů, udržení infrastruktury výstaviště v provozu schopném stavu, udržení kontaktu s našimi partnery a zákazníky a příprava na postcovidové období," uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Utlumeny byly všechny ostatní zahraniční aktivity jako oficiální a kolektivní účasti České republiky na veletrzích v zahraničí. V důsledku velkých akcí předpokládal plán rekordní obrat v pobočce Düsseldorf. I tam však byly od března všechny veletrhy zrušeny.

Úspory z redukce zaměstnanců se do loňského hospodaření kvůli vyplácení odstupného neprojevily. Společnost šetřila na položkách jako opravy a údržby, energie, ostraha, úklid nebo protipožární ochrana. V roce 2020 čerpala dotace pouze z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus A. Až letos v březnu byl vyhlášený program na podporu veletrhů. Loňský hospodářský výsledek neovlivnil ani prodej budovy UMPRUM a pozemek Kongresového centra, na které byly uzavřené smlouvy koncem roku.

Veletrhy Brno loni poskytly prostory pro vybudování záložní nemocnice v pavilonu G2. Nemocnice pro 302 pacientů s umístěním po dvou ve 151 kójích byla připravená na začátku listopadu. Nebyla však potřeba a postupně se z ní stalo očkovací centrum. U vstupu na brněnské výstaviště vzniklo také velké testovací místo.

Rok 2021 vnímá společnost jako rok obnovy a konsolidace, kdy je potřeba obnovit veletržní projekty a podnikatelskou činnost. Hospodářský plán pracoval pro rok 2021 se třemi variantami od optimistické po pesimistickou. Ta obnášela vlny koronavirové pandemie letos na jaře a nejisté konání akcí v květnu a červnu. Společnost už letos na jaře rozhodla o přesunutí některých jarních akcí na podzim. První veletrhy, Styl a Kabo, se konají až předposlední srpnový víkend.

Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928. V roce 1960 se majitelem výstaviště stal podnik zahraničního obchodu Brněnské veletrhy a výstavy. O 31 let později byla společnost privatizována. V červnu 1998 firma získala nového majoritního akcionáře, německou veletržní společnost Messe Düsseldorf. Od roku 2001 je oficiální název společnosti Veletrhy Brno. V roce 2016 Brno dokončilo koupi 61 procent akcií od Messe Düsseldorf a vlastnilo 95 procent akcií. Nyní je jediným akcionářem. Generálním ředitelem je 12 let Jiří Kuliš. Tomu však koncem roku končí smlouva a nahradí jej někdo jiný.