Zábrdovickou ulici v Brně čeká rekonstrukce, nový kabát dostane i most

Stavební práce začnou v létě a budou trvat více než rok.

  • Foto

    ilu, redakce

Brno za 194 milionů zrekonstruuje Zábrdovickou ulici. Práce by měly začít v létě a potrvají 15 měsíců. „Stavba přinese po dobu 11 měsíců dopravní omezení, práce začnou na podzim po zprůjezdnění nedaleké Valchařské ulice. Opravy se dotknou povrchu i sítí, mostu přes řeku Svitavu a součástí bude i vybudování lávky pro pěší,“ uvedl Richard Mrázek, náměstek primátora města Brna. Ten zároveň dodal, že zhotovitel už je vybrán. Rekonstrukce kromě povrchů čeká kanalizaci, vodovod, most přes řeku a trolejové vedení.

Vyměněn bude parovod za horkovod, tramvajová trať bude odhlučněna a vybudovány bezbariérové zastávky u Vojenské nemocnice. Součástí je i obnova veřejných ploch s ohledem na začlenění chodců a cyklistů. "V harmonogramu velkých dopravních staveb se blíží stavba velkého městského okruhu na Tomkově náměstí, pro kterou je nezbytně nutné připravit objízdné trasy. Proto jsme loni opravili křižovatku Karlovy a Provazníkovy, nyní pracujeme na Valchařské a po jejím dokončení zahájíme rekonstrukci Zábrdovické," dodal Mrázek.

Podle něj je Zábrdovická jednou z nejdůležitějších tepen spojující centrum města se Starou osadou a částí Líšně. "Určitě bude tlak na to, aby byla stavba dokončena co možná nejdříve. Termín je velmi šibeniční," dodal Mrázek

Než začnou na Zábrdovické platit dopravní omezení, bude zhotovitel v létě pracovat na monitoringu a sanačních opatřeních, což je nutné s ohledem na hluboké uložení kanalizace. Přestupní uzel ve Staré osadě se po dobu prací přesune do Juliánova. V náhradní dopravě jsou zahrnuté i vlaky. Dopravní omezení město zveřejní před zahájením stavby.