Výsledky budou slavnostně vyhlášeny 27. ledna na brněnském výstavišti. Vinařství roku pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje.

Přihlášená vinařství budou dle objemu produkce rozdělena do třech kategorií – malé, střední a velké vinařství, z nichž následně odborná komise vybere ta nejlepší jako vítěze jednotlivých kategorií absolutního vítěze a držitele titulu Vinařství roku 2021. 

„Vinařství roku není soutěží vín, takže nám pouze mimořádná kvalita vyráběných vín nestačí. Vinařství roku musí kromě vína nutně vynikat v celém vinařském oboru,“ vysvětluje podstatu nejvyšší oborové soutěže nově zvolený prezident Svazu vinařů ČR PhDr. Martin Chlad a dodává: „uspět v soutěži může jedině vinařství, které posouvá dál celé moravské a české vinařství dál, je nápadité, má vize, které zvládá naplňovat, a je zaslouženou inspirací
ostatním. Právě díky takovým roste úroveň našeho vinařství, a proto je potřeba je za tento přístup také oceňovat.“

Soutěž Vinařství roku je rozdělena do třech fází. V první fázi, od 15. září do 10. října, budou probíhat nominace jednotlivých vinařství vinařskými spolky a sdruženími, nebo se mohou vinařství nominovat sama, pokud ovšem plní veškeré povinnosti dané vinařským zákonem. Následně bude nominované hodnotit porota složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku,
enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína, architektury nebo designu. Toto hodnocení potrvá od 18. do 31. října a zúží počet nominovaných na finálových devět – 3 malá vinařství (do 50.000 litrů/rok), 3 střední (50.001 – 250.000 litrů/rok) a 3 velké vinařství (nad 250.000 litrů/rok).

V konečné třetí fázi 21. – 23. listopadu posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích. Po úspěšných on-line  aktivitách v loňském ročníku soutěže, počítá Svaz vinařů i v letošním roce s rozsáhlejší prezentací finálových vinařství na internetu. Celý proces hodnocení bude završen 27. ledna, kdy budou na brněnském výstavišti v Pavilonu A3 (Rotundě) oceněny nejen významné osobnosti moravského a českého vinařství, ale především vyhlášeni vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2021. Galavečer bude opět moderovat pan Marek Eben. 

Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec a Vican rodinné vinařství a dvakrát vinařství Sonberk. Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje.