28. 01. 2023 Dnes má svátek Otýlie

Začíná 12. ročník soutěže Vinařství roku

Svaz Vinařů vyhlašuje již 12. ročník prestižní oborové soutěže Vinařství roku. Do soutěže se tak mohou začít přihlašovat jednotlivá vinařství. Z těch bude následně vybráno devět finalistů, kteří se utkají o vítězství ve svých kategoriích. 
186238775-3950304418419867-3855868391506893290-n

Foto:

facebook.com/vinarstviroku

Výsledky budou slavnostně vyhlášeny 27. ledna na brněnském výstavišti. Vinařství roku pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje.

Přihlášená vinařství budou dle objemu produkce rozdělena do třech kategorií – malé, střední a velké vinařství, z nichž následně odborná komise vybere ta nejlepší jako vítěze jednotlivých kategorií absolutního vítěze a držitele titulu Vinařství roku 2021. 

„Vinařství roku není soutěží vín, takže nám pouze mimořádná kvalita vyráběných vín nestačí. Vinařství roku musí kromě vína nutně vynikat v celém vinařském oboru,“ vysvětluje podstatu nejvyšší oborové soutěže nově zvolený prezident Svazu vinařů ČR PhDr. Martin Chlad a dodává: „uspět v soutěži může jedině vinařství, které posouvá dál celé moravské a české vinařství dál, je nápadité, má vize, které zvládá naplňovat, a je zaslouženou inspirací
ostatním. Právě díky takovým roste úroveň našeho vinařství, a proto je potřeba je za tento přístup také oceňovat.“

Soutěž Vinařství roku je rozdělena do třech fází. V první fázi, od 15. září do 10. října, budou probíhat nominace jednotlivých vinařství vinařskými spolky a sdruženími, nebo se mohou vinařství nominovat sama, pokud ovšem plní veškeré povinnosti dané vinařským zákonem. Následně bude nominované hodnotit porota složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku,
enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína, architektury nebo designu. Toto hodnocení potrvá od 18. do 31. října a zúží počet nominovaných na finálových devět – 3 malá vinařství (do 50.000 litrů/rok), 3 střední (50.001 – 250.000 litrů/rok) a 3 velké vinařství (nad 250.000 litrů/rok).

V konečné třetí fázi 21. – 23. listopadu posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích. Po úspěšných on-line  aktivitách v loňském ročníku soutěže, počítá Svaz vinařů i v letošním roce s rozsáhlejší prezentací finálových vinařství na internetu. Celý proces hodnocení bude završen 27. ledna, kdy budou na brněnském výstavišti v Pavilonu A3 (Rotundě) oceněny nejen významné osobnosti moravského a českého vinařství, ale především vyhlášeni vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2021. Galavečer bude opět moderovat pan Marek Eben. 

Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec a Vican rodinné vinařství a dvakrát vinařství Sonberk. Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT