Organizátoři farmářských trhů na jižní Moravě vnímají velký zájem ze strany prodejců i nakupujících. Z nabízeného zboží je podle nich nejžádanější především čerstvé ovoce a zelenina nebo uzeniny. „A největší zájem je o sazeničky a květiny, u těch je plno od rána do večera,“ řekla koordinátorka Vyškovských trhů Michaela Štěrbová.

Trhy jsou ve Vyškově každé dva týdny

Trhy se ve Vyškově konají každých 14 dnů ve středu, a to od začátku března do 8. listopadu. „Po covidu jsme je zkoušeli pořádat co týden, ale neosvědčilo se to,“ uvedla Štěrbová. Protože se na trzích prodávají například i rukodělné výrobky, rozhodli se organizátoři nepoužívat název farmářské trhy. „Preferujeme ale prodejce s lokálními potravinami,“ podotkla Štěrbová.

V Blansku mají farmářské trhy každý lichý čtvrtek

V březnu začaly také farmářské trhy v Blansku, kde jsou každý lichý čtvrtek, a farmářské trhy v Břeclavi, které se na jaře konají každý pátek. „Už je to taková tradice. Zároveň pozorujeme čím dál větší zájem. Kromě uzenin a čerstvého ovoce a zeleniny lidé hodně kupují také čerstvé kysané zelí,“ řekl za organizátory Milan Fiala.

V Hodoníně si lidé musejí počkat

Na hodonínské trhy si musí zájemci o čerstvé potraviny ještě počkat. „Začneme v dubnu nebo květnu a skončíme v říjnu nebo listopadu,“ uvedl ředitel Kulturního domu Hodonín Petr Hruška.

Na Zelňáku začala sezóna už v lednu

Na brněnském Zelném trhu začala prodejní sezona již v lednu a potrvá do začátku listopadu. Nakupovat zde lidé mohou od pondělí do soboty včetně svátků. Stánky jsou barevně odlišené podle toho, zda prodejce své zboží zároveň i vypěstoval. Podle webu organizátorů prodávají někteří zemědělci na takzvaném Zelňáku už několik desítek let. Farmářské trhy se v Brně konají ještě například v Židenicích, Medlánkách či na Lesné.

Šlapanice mají trhy pětkrát do roka

Ve Šlapanicích pořádají farmářské trhy už přes deset let, konají se pětkrát do roka. „Lidé mají čím dál větší očekávání. Snažíme se proto shánět nové prodejce a taky zařizovat dílničky pro děti,“ sdělila za organizátory Květa Řičánková. Nejdelší fronty podle ní stojí zákazníci u stánků masen a také u výroby čerstvých bramborových placek.

52 tržišť na jihu Moravy, nejvíc jich je v Brně

Krajská veterinární správa eviduje v Jihomoravském kraji 52 tržišť, nejvíce z nich v Brně. „Inspektoři se během kontrol nejčastěji setkávají s přestupky týkajícími se nekompletního, chybějícího či dokonce klamavého označování potravin, nedostatků ve vedení dokumentace a s neznámým či nejasným původem zboží,“ uvedla ředitelka krajské veterinární správy Jana Kozáková. Požadavky podle ní neplní zhruba každý pátý prodejce, ale kontroly situaci zlepšují, především u těch prodejců, kteří jezdí na trhy pravidelně.