fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Železniční vlečka na brněnské výstaviště končí, drážní úřad ji zrušil

Železniční vlečka na brněnské výstaviště definitivně končí. Drážní úřad ji na žádost společnosti, která zastupuje majitele Veletrhy Brno, zrušil vyhláškou k 1. listopadu.
rychlovlak-tgv-archiv-bvv

Foto:

archiv BVV

Vyhláška je dostupná na úřední desce úřadu. Poté už záleží jen na tom, kdy budou koleje vytrhané. Je však zřejmé, že jízda legendárního francouzského rychlovlaku TGV letos v červnu byla poslední jízdou vlaku ulicemi města.

Brno, které je stoprocentním akcionářem veletržní společnosti, chce vlečku odstranit kvůli stavbě protipovodňových opatření. Úpravy nábřeží Svratky začaly již letos a budou pokračovat i v dalších letech. Vlečka těmto plánům překáží, přestože byla jistým unikátem a také nástrojem, který umožňoval dostat po kolejích na brněnské výstaviště železniční exponáty.

Dlouhá léta byla výstava těchto exponátů součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu, letos se v Brně uskutečnil první ročník Business Rail Days. Je otázkou, jak se pořadatel postaví k pořádání dalšího ročníku s ohledem na to, že návoz exponátů po silnici by byl výrazně komplikovanější a dražší.

Vlečka byla unikátní i tím, že vedla ulicemi včetně čtyřpruhové ulice Poříčí, která je součástí velkého městského okruhu. Jízda vlaků zde vyžadovala omezení či zastavení dopravy a součinnost policie.

V dnešní podobě slouží vlečka od roku 1957, do Bauerova cukrovaru, který se nacházel na místě výstaviště, však vedla už v 19. století.

V posledních deseti letech už byla používaná více pro příležitostné akce než pro návoz kolejových vozidel na veletržní akci, a tak o její budoucnost nikdo moc neusiloval. Červnový veletrh však ukázal, že by do budoucna mohla být pro výstaviště užitečnější, než v posledních letech bývala.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT