Činnost sdružení zoologických zahrad a akvárií koordinuje Evropská komise a Program OSN pro životní prostředí. „Zapojení se podařilo vyjednat na zasedání Evropské unie akvarijních kurátorů (EUAC), které se uskutečnilo před několika týdny v Anglii. Pro Zoo Brno to znamená především ocenění její práce a řadu závazků. Jedná se například o pořádání vzdělávacích akcí a workshopů a informování veřejnosti obecně. Výsledkem by měla být změna chování firem i jednotlivců tak, aby se úplně přestaly používat plastové předměty na jedno použití,” uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Země Evropské unie se tento týden dohodly na zákazu jednorázových plastových výrobků. S tím souvisí i souběžná snaha Evropská komise, která na vytvoření koalice k boji proti znečištění plasty pracovala 18 měsíců. „Akvária a zoologické zahrady jsou oknem do našich oceánů. Jejich kolekce a vzdělávací programy nám ukazují, co potřebujeme chránit, a inspirují milovníky oceánu. Každoročně je navštěvují milióny lidí po celém světě. Tento projekt je může zmobilizovat, aby přehodnotili způsob, jakým používáme plasty," řekl komisař pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov Karmenu Vellu.

Novou koalici zatím podpořilo 106 institucí z 33 zemí. V Evropské unii se jedná o 67 organizací. Všechny pak v komunikaci na sociálních sítích používají hashtagy #ReadyToChange a #BeatPlasticPollution. Cílem je, aby se do celého projektu do roku 2019 zapojilo alespoň 200 zoo a akvárií a zvýšilo se tak povědomí veřejnosti o hrozbách plynoucích ze znečištění plasty. Obrovské množství plastového odpadu znečišťuje oceány i pobřeží a ohrožuje většinu mořských druhů.

Drobné částečky plastů (tzv. mikroplasty) se navíc hromadí v potravním řetězci a představují tak zdravotní hrozbu nejen pro zvířata, ale i pro lidi, kteří je konzumují. Zatímco vyčištění pláže je důležitým a nezbytným opatřením, nutné je změnit zejména výrobní a spotřební návyky, aby se zabránilo tomu, že se plasty do životního prostředí vůbec dostanou. Většina plastů plovoucích v mořích se totiž na pláže vůbec nedostane, ale zůstane plout volně na hladině, kde postupně tvoří ohromná plovoucí smetiště. Ty stále rostou a největší z nich již obsahuje více než 80 tisíc tun plastového odpadu.

Zoo Brno se stala součástí koalice díky účasti kurátora chovu ryb a obojživelníků Petra Šrámka na zmíněném setkání Evropské unie akvarijních kurátorů, kde se ucházel o členství v tomto prestižním sdružení. Před několika dny mu přišlo vyrozumění, že se jako první z ČR stal členem. Každý žadatel musí mít příslušné vzdělání, praxi a zejména doporučení tří současných členů. „Je to práce celého týmu, který se na Mniší hoře stará o všechna akvária. Zatím se jedná pouze o členství na zkušební dobu. V následujících dvou letech je nutné prokázat oprávněnost kandidatury,” vysvětlil Šrámek.

Zoo Brno a stanice zájmových činností je příspěvkovou organizací města Brna, která má za sebou 65 let existence a nabízí návštěvníkům na ploše 38 hektarů jedinečnou příležitost setkat se se zvířaty celého světa. V současné době představuje ideální místo pro odpočinek, relaxaci a poznání nedaleko hektického prostředí centra velkoměsta uprostřed nádherné přírody lesoparku Mniší hory v městské části Brno-Bystrc. Brněnská zoologická zahrada je nejen centrem odpočinku a poznání pro celou rodinu, ale také odborným pracovištěm. Kromě chovu zvířat v areálu zahrady také provozuje Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Jinačovicích. V ní pečuje o zraněná zvířata a opuštěná mláďata z okolní přírody, která po vyléčení a rekonvalescenci vrací opět na místo nálezu. Spolu se Stanicí mladých přírodovědců brněnská zoo již dlouhá desetiletí pěstuje v dětech a mladých lidech vztah a úctu k přírodě, životu i sobě navzájem. Od 1. 9. 2016 je Zoo Brno a stanice zájmových činností zapsána do rejstříku škol Jihomoravského kraje a působí v oblasti environmentálního vzdělávání ve Středisku ekologické výchovy Hlídka. Nabízí také vzdělávací programy, příměstské tábory, přednášky, akce pro širokou veřejnost a programy pro handicapované děti – to vše dotváří činnost organizace, která je od roku 1953 nedílnou součástí jihomoravské metropole.